2021 02 Kultúrne politikyTematický KapitálZa(chráňme) kultúru!

Laco Oravec9. februára 2021157

Pre každú komunitu – či už sociálnu, záujmovú, územnú alebo profesnú – je kľúčovou otázkou, kto má právo ju zastupovať. To platí obzvlášť pre oblasť kultúry. Našťastie, dnes už nemáme žiaden jednotný Národný front, na druhej strane sa mnohé iné spoločenské sektory javia byť lepšie organizované a schopnejšie presadzovať spoločné záujmy. 

Pandémia obnažila mnoho skutočností o životaschopnosti kultúry. Až teraz sme si naplno uvedomili, aký široký a zároveň krehký je tento sektor. Dozvedeli sme sa, že približne toľko ľudí, koľko na Slovensku vyrába automobily, “robí” u nás aj kultúru. Avšak táto masa kultúrnych pracovníkov je pravdepodobne heterogénnejšia ako v ktorejkoľvek inej sfére spoločnosti. Evidencia profesionálnych umelcov a iných profesionálov v kultúre, ktorú pred nedávnom spustil Fond na podporu umenia, obsahuje zoznam vyše 270 rôznych povolaní. Nájdete v ňom všelikoho – od architekta až po astrofyzika (!), od kurátora až po klauna, od šatniara až po šéfdirigenta. A to sa na niektoré profesie pri tvorbe zoznamu ešte pozabudlo.

Ale kto týchto všetkých ľudí vlastne zastupuje?

Aktivizmus vs. advokácia

Slovenská kultúrna scéna sa vyznačuje vysokou schopnosťou ad hoc spájania v momentoch (existenčného) ohrozenia. Najvýraznejším príkladom takéhoto aktivizmu bola vzbura proti ministrovi kultúry v období vrcholiaceho mečiarizmu. V roku 1996 sa uskutočnil protestný míting pod názvom Zachráňme kultúru, na ktorom herec Ladislav Chudík oznámil začiatok štrajku členov činohry Slovenského národného divadla. Organizátori stretnutia vyzvali ministra kultúry Ivana Hudeca na odstúpenie z funkcie. Nestalo sa tak a situácia sa neskôr vyhrotila až do okupácie samotného ministerstva. Dramatik a divadelný režisér Martin Porubjak na ňu s odstupom rokov spomínal takto:

“V tom čase sme na protest proti absurdným opatreniam ministra kultúry Hudeca štrajkovali celý mesiac a dokonca sme obsadili aj ministerstvo kultúry a prespali tam. Podporovala nás široká verejnosť, a keď sme usporiadali protestné zhromaždenie na Námestí SNP v Bratislave, zaplnilo sa tak ako v [Read More]

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte ročné predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Kapitál, 2018 — projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia