Predstavte si, že na to, aby sa niekto stal chirurgom, by stačil dostatočný počet (akýchkoľvek!) hlasov. A chirurg narába denne len s niekoľkými telami. Premiér so všetkými. 

Ak v poslednom roku zazneli pejoratíva o kultúre, a to  od „najnižších“ obyčajných i „najvyššej“ vládnej garnitúry, boli postavené na zvyčajných negramotných výkladoch. Tie si ju zamieňajú s umením. Osobné umenie je pritom (hoci prominentným), no stále útlym segmentom nadosobnej kultúry.

Kultúra je všeobjímajúca sieť neprestávajúca konštituovať rozdiel medzi človekom a inými zvieratami, entitami. Používame ju, už keď pomenúvame plánované pestovanie či kmeň mikrobiómov. Kultúra dnes je autentické zázemie i spontánna tvorkyňa spoločenstiev. Kultúra je príroda človeka a tak (spätne) definuje aj náš vzťah k prírode všetkého. Ak niekto haní kultúru ako niečo prebytočné, dopúšťa sa fundamentálnej a fatálnej dezinterpretácie, lebo kultúra je pozične presný opak. Je to najzákladnejšia civilizačná podstata, nenahraditeľné transindividuálne spojivo konštruujúce „my“ z bezpočtu „ja“. Negovať kultúru je volanie po prekonanej beštialite. To však neznamená, že ju máme bezmedzne velebiť takú, aká je. Práve naopak: so skúsenosťou klimatickej krízy a dopadov populizmu by sme ju mali podrobiť hĺbkovej forenzii.

Neviestka na dedine

V otázke jej pôvodu musíme diskutovať o dvoch termínoch rímskej antiky. Jeden je Cicerova „cultura animi“ a druhý Cicerom používaný a širšie rozvedený „urbanitas“ (nejasného pôvodu). „Cultura animi“ ( kultivácia ducha / mysle) je základom termínu kultúra. Pojem nájdeme v jeho Tusculanae disputationes a je metaforickým prenosom poľnohospodárskej kultivácie do šľachtenia človeka ako zvieraťa na človeka-občana. „Urbanitas“, teda pomešťovanie zas nájdeme v jeho Epistulae ad Familiares a je synonymom dobrých mravov. Zvyšovanie miery dobrých mravov vychádza z narastajúcej komplexity sústredenia sa väčšieho počtu ľudí a nimi etablovaných infraštruktúr organizácie a distribúcie. V menších sociálnych celkoch („rusticus“) sa veci riešia, povedzme, prirodzenejšie. Oba termíny sa vzťahujú k nastoleniu poriadku („kozmos“, z neho aj „kozmetika“) a s ním spojenou výchovou. Môžeme tvrdiť, že nároky [Read More]

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte ročné predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Kapitál, 2018 — projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia