Vo vlaku mi robia spoločnosť dvaja postarší Moraváci obťažkaní dvojlitrovými fľašami čerstvo načapovaného vínka. Tak trochu urazení, lebo odmietam kolujúcu fľašku. Oznámia mi, že vždy, keď sú na Slovensku, ich niekto núka a pohostí a chcú sa aspoň takto odvďačiť. Pomyslím si, že sa museli ocitnúť na inom Slovensku, aké v poslednom čase poznám. Vzápätí sami dodali, že boli na dedine.

 

Deň pred sedemnástym novembrom sa koná v ostravskom Plato release party českého labelu Gin&Platonic a ako jediná Slovenka na akcii si opäť všímam to, ako by našim kultúrnym scénam pristala spolupráca.

 

V Ostrave sa spravidla stratím aspoň raz – cestou na ubytovňu Pod mostem, ktorá nanovo preverí, aký level punku znesiem. Ale keď vkročím do budovy Plato, ostávam v nemom úžase. Bývalý Bauhaus slušných rozmerov (5000 m²) už vyše roka ponúka možnosť nahliadnuť do sveta súčasného umenia. Kurátori priestoru, Jakub Adamec, Daniela a Linda Dostálkové, Michal Novotný a Marek Pokorný stavajú na viere v autorov a autorky a v ich vízie schopné reflektovať dnešný svet. Prepájajú vizuálne umenie s ďalšími odbormi a zároveň sa snažia jeho premenlivé podoby priblížiť širokej verejnosti. Jediná ostravská mestská inštitúcia vytvorila fascinujúci priestor, v ktorom na každom kroku, pri každej expozícii ožívajú ich slová: „Jsme přesvědčeni, že instituce se má přizpůsobovat povaze současného umění a potřebám umělců, kurátorů a dalších tvůrců, nikoli naopak. Instituce, která lpí na ověřených a publikem vyžadovaných formátech a postupech, totiž nepracuje správně a neplní svou roli – nejen ve vztahu k umění a umělcům, ale především ve vztahu k veřejnosti. Současné umění ukazuje a mění svět z perspektiv, které nejsou běžnou součástí našeho každodenního jednání a dokonce mu často protiřečí. To je hodnota umění a trvat na ní je naší odpovědností vůči veřejnosti i konkrétnímu zřizovateli.“

Aj vďaka tomu sa v Plato môže odohrať párty k vydaniu albumu s názvom Śpie (Spím) vychádzajúcej hviezdy poľskej experimentálnej scény. V kine, v ktorom sú postele  namiesto stoličiek.

 

Nehanbiť sa ani za post ani za klub

 

Medzi štyrmi vztýčenými stenami kina bez strechy sa dá pohybovať len bosky a bez nápojov, pretože zem pokrýva mäkký koberec. Potemnelú halu a rôzne inštalácie, ako je kostra jednoposchodového domu alebo skulptúry vychrtlých tvarov, delia od dejiska akcie jediné dvere, no i tak sa atmosféra v kine dá nazvať intímnou. Na začiatku sa predstavia mladé talenty aktérov labelu so setmi čerstvých post-klubových trackov. Sonda do aktuálnej špičky avantgardnej elektroniky sa pod rukami každého dj-a a dj-ky mení, raz je to  pochmúrnejšie dronové bublanie, inokedy  trblietavý prierez džungľou beatov. Svieže mesačné výbery toho najlepšieho z experimentálnej scény kolektív Gin&Platonic pravidelne zverejňuje na svojej stránke a naživo sa ich prehľad rozozvučí v plnej sile.

Pre pokračovanie článku a pre prístup do archívu, si prosím zakúpte ročné predplatné. Ďakujeme a prajeme dobré čítanie.

 

 

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *