Jodi Dean: Súdružky: Lekcie od černošských komunistiek

Kapitalx18. augusta 2023288

V prvých desaťročiach dvadsiateho storočia boli černošské ženy vedúcimi organizátorkami Komunistickej strany Spojených štátov. Rozvíjali masové kampane proti južanskému lynču, kapitalistickému vykorisťovaniu, fašizmu a americkému imperializmu. Vytvorili výnimočnú a inovatívnu teóriu trojitého útlaku černošských žien. Ich politika bola navyše militantne internacionalistická. Prednáška vychádza z politických spisov černošských komunistiek, ktoré môžu byť inšpiratívne aj pre súčasných aktivistov*tky a organizátorov*ky.

Jodi Dean vyučuje a pôsobí v Ženeve v štáte New York. Je autorkou a editorkou štrnástich kníh, vrátane: The Communist Horizon (Komunistický horizont), Crowds and Party (Davy a strana), Comrade: An Essay on Political Belonging (Súdruh*žka: Esej o politickej príslušnosti) a Organize, Fight, Win: Black Communist Women’s Political Writing (Organizovať sa, bojovať, zvíťaziť: Politické spisy černošských komunistiek), ktorá vyšla vo vydavateľstve Verso v spolupráci s Charisse Burden-Stelly.

Prednáška je súčasťou podujatia L*st, after all, ktoré z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia, Nadácia mesta Bratislavy a Friedrich-Ebert-Stiftung so zastúpením v Bratislave.

https://kapital-noviny.sk/wp-content/uploads/2021/10/FPU_logo1_modre-e1719738320135.jpg
https://kapital-noviny.sk/wp-content/uploads/2020/12/BA-logo-01.png

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: