Neprekvapuje, že ostrý kritik centralizácie technológií nie je v Amerike celebritou

Tomáš Hučko17. februára 2024241
Číslo o Wendellovi Berrym sprevádzajú diela Dávida Koroncziho

Jeffrey Bilbro je profesor americkej literatúry na Grove City College. Vo svojej akademickej profesii sa okrem iného venuje aj prozaickému dielu Wendella Berryho, je spolueditorom knihy esejí o Berryho beletristickom diele Telling the stories right. Rozprávali sme sa aj o tom, ako sa Berryho tvorba vyvíjala, či ako ju dnes vnímajú mladí ľudia.

Kedy ste sa prvýkrát streli s dielom Wendella Berryho? Je v Spojených štátoch populárne? V našom regióne je totiž takmer neznáme. 

Keď som študoval na vysokej škole, jeden profesor mi povedal, že na základe mojich intelektuálnych záujmov si myslí, že by ma bavilo čítať Wendella Berryho. Mal pravdu. Mám pocit, že Berry je v určitých kruhoch dobre známy a veľmi cenený: napríklad ľudia, ktorí sa zaujímajú o miestne potraviny, vzdelávanie, poľnohospodárstvo, vidiecke komunity alebo decentralizáciu moci jeho diela poznajú a vysoko si ich vážia. Ľudia mimo týchto skupín o ňom možno počuli, ale ich znalosti sa zvyčajne obmedzujú len na niekoľko citátov alebo nejasných predstáv. Vedia, že napísal Jedenie je poľnohospodársky akt a že napísal esej s názvom Prečo si nekúpim počítač. Nie je to teda práve celebrita, ale veľa ľudí o ňom aspoň počulo.

Myslíte si, že v Spojených štátoch sa mu dostáva chvály a pozornosti, ktorú si zaslúži?

[Read More]

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri:

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.