2021 03 VäzenieTematický KapitálSolidarita s väzenkyňami: Od výskumu v českých väzniciach po seriál Orange is the New Black

Natália Heriban11. marca 2021161

Rozhovor so sociologičkou Kateřinou Nedbálkovou

Rozsiahle etnografické výskumy života väzenkýň a väzňov nie sú časté, a ani ako objekt skúmania nedostávajú priveľkú pozornosť. Výnimkou v česko-slovenskom priestore je docentka Kateřina Nedbálková, ktorá sa okrem iného venuje aj kritickej kriminológii a pred niekoľkými rokmi napísala rozsiahlu etnografickú štúdiu o reprodukcii rodu v českých väzniciach pre ženy. V súčasnosti vyučuje na Fakulte sociálnych štúdií Masarykovej univerzity. Vo svojej práci sa sústreďuje nielen na reprodukciu rodu v inštitúcii väznice, ale aj na vzťahy medzi väzenkyňami (knižne Spoutaná Rozkoš, 2006). Mňa však najviac zaujímalo, ako ženy vo väzniciach vníma samotná výskumníčka a aké obrazy o nich reprodukujeme prostredníctvom seriálov a dokumentov.

Vo svojej dizertačnej práci ste sa venovali výskumu ženských väzníc v Česku. Skúmali ste reprodukciu rodu a intimitu vzťahov žien v týchto inštitúciách. Na túto tému dodnes prednášate a niektoré takéto prednášky sú dokonca aj dostupné na internete. Vždy dávate ľuďom priestor klásť otázky, no ešte som vás sama nepočula odpovedať na tú, takpovediac prvotnú. Prečo ste si vybrali práve tento výskum?

Možná jsem o tom mluvila jen na přednáškách ve škole. Určitě to nebylo tak, že bych odjakživa chtěla zkoumat věznice. Popud přišel na základě článku jedné slovinské socioložky, Darji Zaviršek, která zkoumala reprodukci genderu v psychiatrických léčebnách a to, jak se různě zachází s ženami a muži v těchto institucích nebo v systému psychiatrické léčby vůbec. Připadalo mi, že by to šlo hezky aplikovat i na systém vězení, a tedy že se tam genderové rozdíly budou projevovat dost výrazně – tak jsem se rozhodla tu linku sledovat.

V jednej z týchto prednášok, ale aj v samotnej publikácii opisujete, aké náročné bolo sa do väzníc dostať. Osobne mám zážitok z jednej návštevy väznice počas môjho študijného pobytu v rámci programu Erasmus+ v Budapešti, kde sme mali predmet s názvom [Read More]

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte ročné predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Kapitál, 2018 — projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia