Rodičky sa potia, bábätká kĺžu. Ako sa rodí v tropických horúčavách

Sofia Martinková16. júla 202311601

Vyčerpané rodičky, spotený personál a prehriati novorodenci. Aj takto vyzerá pôrodnícke oddelenie v Považskej Bystrici počas vĺn tepla, ktorých každým rokom pribúda. 

Keď pani Michaela Bohmová rodila minulý rok v auguste, teplomer ukazoval číslo 36. V tieni. „Bolo to nepríjemné. Pamätám si, ako nás personál upozorňoval, nech si dávame veľký pozor na jazvy po sekcii. Rana sa mohla ľahko zapáliť, keďže sme sa od tepla neustále potili, a tým sa množili baktérie,“ vysvetľuje.

Kráčame na štvrté poschodie považskobystrickej nemocnice, kde rodila aj Michaela. Cez vysoké okná preniká slnečný svit. Je ráno, slnko je ešte ostýchavé a hreje jemne. Keď však začneme zdolávať poslednú časť schodiska, ovalí nás horúci vzduch a orosia sa nám chrbty. Stojíme na najvyššom poschodí nemocnice, v malej štvorcovej čakárni a pred nami sa otvárajú dvere pôrodnice.

Považskobystrická pôrodnica je už od minulého leta v provizórnych, stiesnených podmienkach. Za dverami natesno obloženými plachtami a handrami totiž prebieha rekonštrukcia pôrodných sál.

Pôrodnícke oddelenie tak tvorí jedna dlhá chodba, kde sa na jednom konci nachádzajú novorodenecké boxy s pôrodnou sálou a na druhom izby, šestonedieľky s bábätkami.

Chodba pôrodníckeho oddelenia | Foto: Dominik Vardžák

Chodba pripomína rušnú premávku – z jednej strany na druhú chodí personál aj mamičky s bábätkami. Uhýbame sa pani v nemocničnej rovnošate, ktorá prefrčí okolo so širokou postieľkou na kolieskach. V nej sú vedľa seba naukladané štyri zababušené bábätká.

Kvetinový záves, za ktorým sa nachádza novorodenecké oddelenie | Foto: Dominik Vardžák

Z pravej strany chodby skrytej za kvetinovým závesom sa ozýva krik novorodencov. Spoza závesu vykuknú Mariana Martinčeková, vedúca sestra novorodeneckého oddelenia a Katarína Letková, pôrodná asistentka.

Práve od miestneho personálu sme prišli zistiť, ako vyzerá pôrodnícke oddelenie počas letných horúčav, ktoré spôsobila klimatická zmena.

Vrchná sestra pôrodníckeho oddelenia v Povežskej Bystrici, Mariana Martinčeková | Foto: Dominik Vardžák
Pôrodná asistentka považskobystrickej nemocnice, Katarína Letková | Foto: Dominik Vardžák

Pôrody pod rozpálenou strechou

Ako sa teda rodí počas horúcich dní? „Ťažko,“ vzdychne si pôrodná asistentka Letková. „Tehotenstvo unavuje telo, žena je zavodnená a opuchnutá. Preto sa diskomfort pri horúčavách ešte zvyšuje.“ Na bežne používané jednorazové plachty sa v lete pridávajú aj bavlnené, pretože rodičky sa niekedy potia až tak, že bábätko sa kĺže.

„Naopak, novorodenec sa nepotí skoro vôbec,“ reaguje Martinčeková. To môže byť počas dusných a teplých dní nebezpečné, pretože potenie je jednou z najúčinnejších obranných reakcií tela proti teplu. „Personál musí preventívne robiť všetko preto, aby sa novorodenec neprehrial. Vo vysokých horúčavách, povedzme takých 30 stupňov, sa novorodenec prehreje veľmi rýchlo. Posledné letá tu niekedy na chodbách zachytíme aj 34 stupňov. Kedysi mi pri takej teplote pískal inkubátor, aby som nastavila o stupeň nižšiu teplotu,“ krúti hlavou vrchná sestra.

Budova nemocnice v Považskej Bystrici | Foto: Dominik Vardžák

Keď si človek zvonka prezerá komplikovaný komplex budov, ktoré tvoria nemocnicu, málokomu napadne, že sa za hnedými múrmi vlani prvýkrát nadýchla vyše tisícka novorodencov.

V priestoroch pôrodnice v Považskej Bystrici sa ročne narodí v priemere 1200 bábätiek. Nemocnica s poliklinikou sa sústreďuje na okolité obce a často nahrádza, respektíve vypomáha, Fakultnej nemocnici v Trenčíne. Žmúrime do najvyšších okien, kde sa nachádzajú priestory pôrodnice. Operačné sály v prerábke vieme identifikovať hneď – okná sú zvnútra zaprášené a oblepené logom firmy, ktorá rekonštrukciu vykonáva.

„Vzduch tu stojí, sme na štvrtom poschodí, hneď pod rozpálenou strechou. Vtedy závidíme kolegom na rehabilitáciách v suteréne,“ priznáva Martinčeková.

Nedá sa pôrodnícke oddelenie presťahovať inam? „Nie, musí byť tu,“ reaguje. „Novorodenecké oddelenia obyčajne bývajú na samom vrchu.“ Podľa nej je to kvôli infekciám – aby cez oddelenie neprechádzali chorí pacienti.

Čakáreň na najvyššom poschodí považskobystrickej nemocnice | Foto: Dominik Vardžák

Prednosta gynekologicko-pôrodníckej kliniky v Univerzitnej nemocnici Bratislava na Antolskej Miroslav Borovský uznáva, že zdravé ženy treba izolovať od infekčného prostredia. Podľa neho však neplatí, že všetky nemocnice umiestňujú pôrodnice na najvyššie poschodia. Koniec koncov, ani tá na Antolskej nie je úplne hore. „Infekcie s tým ale určite súvisia,“ hovorí Borovský, ktorý je aj hlavným odborníkom ministerstva zdravotníctva pre gynekológiu a pôrodníctvo.

Nebezpečné pre plod

V letných horúčavách rodila v Považskej Bystrici aj pani Jana Fuková. Neskôr musela ísť s dcérkou ešte na čas do ružinovskej nemocnice v Bratislave. „Tam bolo tiež poriadne teplo, tuším ešte väčšie než v Považskej Bystrici. Pamätám si, že malá bola úplne povyzliekaná, aby sa neprehriala,“ opisuje.

Podľa minuloročnej štúdie The Changing Climate and Pregnancy Health je vystavenie teplu nebezpečné pre vyvíjajúci sa plod. Môže spôsobiť narodenie mŕtveho dieťaťa, predčasný pôrod, nízku pôrodnú hmotnosť, vrodené abnormality. „Prehriatie organizmu môže spustiť kontrakčnú činnosť,“ pripúšťa Letková. Aj preto sa tehotným neodporúča ani len horúci kúpeľ.

„Celkový komfort rodičky je vo vysokých teplotách veľmi nízky,“ vysvetľuje miestna lekárka, Jela Kozáková. Stretávame ju v malej presklenej miestnosti, ktorá je oblepená vyblednutými fotografiami bábätiek povystrihovanými zo starých kalendárov. Miestnosť sa nachádza oproti nadštandardným izbám, ktoré v súčasnom provizórnom stave slúžia ako pôrodné sály.

„Nevšimla som si však, že by sa kvôli teplu zvýšilo riziko priamo počas pôrodu, alebo že by dochádzalo k predčasným pôrodom.“ Skôr podľa nej ide o komfort.

Sesterská izba oblepená výstrižkami bábätiek zo starých kalendárov | Foto: Dominik Vardžák
Pôrodné sály, ktoré sa dočasne presnuli do nadštandardných izieb | Foto: Dominik Vardžák

Opuchnuté nohy, problémy s tlakom

Pre pani Janu Fukovú, rovnako ako pre mnohé iné tehotné ženy, sa počas tehotenstva nepohodlie nieslo v znamení opuchnutých nôh. Zadržiavanie vody a opuchy v nohách, členkoch, chodidlách a prstoch sú počas tehotenstva normálnym javom. „Nerada si na to spomínam. Bola som síce schopná chodiť, ale dokázala som obuť len manželove šľapky,“ opisuje.

Teplo predstavuje zdravotné riziká aj pre ženy. Viaceré zahraničné štúdie naznačujú, že nejde len o nižší komfort rodičky. Americká organizácia zameraná na podporu zdravia žien a detí National Partnership for Women & Families vydala jednu z nich. Vo svojej správe z mája 2021 približuje, že vlny horúčav sa v tehotenstve spájajú s vyššou pravdepodobnosťou jedného alebo viacerých z nasledujúcich rizík: vysoký krvný tlak, vysoký krvný tlak so záchvatmi (eklampsia), a tiež krvácanie z maternice a krčka maternice.

Skúsenosti matiek tieto zistenia potvrdzujú. „Počas tehotenstva som mala problémy s tlakom a počas horúčav to bolo ešte horšie. Často som na hrudníku cítila tlak. Celkovo mi teplo nerobilo dobre – ani teplá voda, ani slnko,“ vysvetľuje Michaela Furdzová.

Podobnú skúsenosť má aj Michaela Bohmová, ktorá mala problémy s tlakom len v tehotenstve a pocítila ich hneď, ako prišli horúčavy. „Bývalo mi zle – aj keď som potrebovala len rýchlo zbehnúť do obchodu alebo niečo súrne vybaviť,“ hovorí. Rozpráva, ako často celé dni v lete preležala a nemohla ísť ani s dcérou ani na prechádzku.

Ochladzovanie bábätiek

Z času strávenom v nemocničných v teplách si Michaela pamätá, že považskobystrický personál robil, čo vedel. „V noci sme ochladzovali a bábätká sme uložili tak, aby na ne nešiel studený vzduch,“ vysvetľuje.

„Samozrejme, snažíme sa rodičkám nepohodu kompenzovať. Veľa vetráme alebo ich natierame mentolom a odkrývame,“ rozpráva tlmeným hlasom Letková, zatiaľ čo ustupujeme z cesty mamičke, ktorá opatrne tlačí po chodbe postieľku na kolieskach so spiacim bábätkom. Podľa Letkovej počas horúčav najviac pomáha sprcha, kde sa človek môže osviežiť. „Sprchu si u nás mamy môžu dať koľkokrát chcú. Nič iné robiť nemôžeme, pokiaľ nemáme klimatizáciu. A tá už, našťastie, bude.“

V Považskej Bystrici budú mať čoskoro dostupnú klimatizáciu priamo na nových pôrodných sálach. Ako je na tom zvyšok Slovenska? Ministerstvo zdravotníctva o tom podľa Miroslava Borovského prehľad nemá. „Keď však hľadíme do budúcna, kde nás čaká omnoho viac horúčav, tak by sa tieto otázky mali otvárať,“ hovorí Borovský, a dodáva, že u západných susedov je klimatizovaná pôrodnica samozrejmosťou.

„Pôrod je vyčerpávajúca záležitosť, ženy by si určite zaslúžili klimatizáciu. Lepšie je klimatizáciu mať, ako nemať. Nie je problém ju mať a vypnúť. Horšie je, keď k nej nie je prístup vôbec.“

Iné je to pri novorodeneckých boxoch, kde je klíma podľa vedúcej sestry zbytočná. „Novorodenec a klíma prirodzene nejdú dohromady. Im vyhovuje teplejšie prostredie, predsa len prichádzajú z 37 stupňov do teploty, ktorá je nižšia. Do akého prostredia ich dáte, tomu sa prispôsobia.“

Otázny je aj chlad na oddelení šestonedelia. Pri prehliadke izieb nám personál ukazuje spodné vetráky, ktoré počas horúčav otvárajú. To však počas leta nemusí stačiť každému.

Pani Michaela Furdzová rodila v Považskej Bystrici pred dvoma rokmi počas vysokých júlových teplôt. „Pamätám si, že keď som porodila, manžel mi musel doniesť z domu ventilátor. Myslela som si, že sa v tej nemocnici zbláznim,“ rozpráva. Izbu totiž zdieľala s pani, ktorá sa obávala prievanu a nechcela spávať pri otvorenom okne. „Skoro sme sa kvôli tomu pohádali.“

Mamičky väčšinou odrodia, na oddelení pobudnú zopár dní a idú domov. Personál je ale v prehriatych priestoroch počas horúčav stále, vo dne v noci. „Zdravá žena porodí a zahojí sa bez problémov. Horšie je, že personál je nútený denne operovať v 35 stupňoch. A pritom mať na sebe dve vrstvy oblečenia,“ približuje Borovský.

„K našej bežnej práci sa pridáva jedna navyše – neustále ochladzovať,“ dodáva pôrodná asistentka Letková a očami sleduje mamičky v pyžamách, ktoré pomaly vychádzajú z izieb a opatrne sa usádzajú za dva dlhšie stoly, na ktorých sú poukladané sivé dózy s obedom. „Nejde len o mamy s deťmi, aj personálu je horúco. Všetci potrebujeme dýchať, tak ochladzujeme,“ pokračuje. Personál sa vraj často potí rovnako ako rodičky. „Pot nám tečie dolu chrbtom,“ opisuje.

Na to, aby chodili do sprchy tak, ako by potrebovali, však nemajú čas ani priestor. „Táto práca sa nedá naplánovať. Nemôžeme povedať mamičkám – dobre, pôrod bude o desiatej, potom máme hodinku na sprchu a potom pracujeme ďalej. Ako prídu, tak rodia.“

Tento text je súčasťou novinárskeho špeciálu Zdravie a zmena klímy. Špeciál vznikol v spolupráci s mediálnou iniciatívou Svet medzi riadkami, podporený Európskou úniou. 

Autorka je študentkou žurnalistiky v Bratislave a členkou tímu mediálnej iniciatívy Svet medzi riadkami

Jeden komentár

  • Silvia Barbosa

    20. júla 2023 v 19:53

    Dobrý deň prajem. Chcela by som upozornit na chybu v článku. Mgr.Martincekova je vrchná sestra na novorodeneckom oddelení. Pekný deň prajem.

    Odpovedať

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: