Nové anime o rasizme občas pôsobí ako dva oddelené seriály

Marek Hudec12. júna 20211279

Najprv ho postavili pod tečúcu vodu, lebo si mysleli, že je špinavý od atramentu, až potom si Japonci v prístave uvedomili, že prvý raz vidia niekoho s tmavou pokožkou. Nové anime na Netflixe s názvom Yasuke zobrazuje život prvého černošského samuraja. Podľa starých záznamov vieme, že Afričan s týmto menom skutočne prišiel do Ázie v roku 1579, kde slúžil vodcovi Oda Nobunagovi, ktorý sa pokúšal zjednotiť Japonsko. Časť príbehu tvorcovia prevzali z historických kníh (okrem iného aj spomínanú scénu v prístave) a zvyšok si vymysleli.

Zaujímavo však zobrazili obdobie šestnásteho storočia ako plné rasizmu a predsudkov, kde Yasukemu neustále niekto opakuje, že bude navždy len otrokom a nie je hodný samurajského titulu, pretože „je to najčistejšia forma japonskej kultúry“, ktorú by on ako cudzinec poškvrnil. Yasuke je tak čiastočne povzbudzujúcim príbehom o samotárovi z menšiny, ktorý si napriek všetkému miesto v dejinách našiel.

Problém nastáva, keď anime opúšťa historické inšpirácie a prikláňa sa k žánru fantasy. Pri sledovaní máte občas pocit, že sledujete dva seriály naraz. V jednom sa Yasuke stáva samurajom v prostredí inšpirovanom historickou kultúrou a získava si rešpekt okolia. A v tom druhom sa mlátia roboti, magické monštrá a čarodejnice. Scenáristi seriálu nám existenciu týchto bytostí príliš nevysvetlia, ani ich neintegrujú hlbšie do príbehu.

Ak teda Yasukeho spoločnosť vylúčila kvôli farbe pleti, ako vníma takzvaných mutantov s rôznymi nadprirodzenými schopnosťami? Ak je Japonsko plné predsudkov, prečo akceptuje, že jednou z najvyššie postavených vládkyň (takzvaná daimjó) je čarodejnica? Na druhej strane treba dodať, že seriál má len šesť častí a možno si vysvetlenie tejto mytológie necháva na inú príležitosť. Dúfajme, že do nasledujúcej série.

Ak pristúpime na jeho hru, čaká nás drsná jazda. Dramaturgia akcie je úchvatná, vizuál nádherne pracuje so svetlom a pastelovými farbami a občas mieša 2D a 3D animáciu, čo vytvára až surreálne pôsobiace obrazy. Seriál Yasuke pripravilo jedno z najznámejších súčasných animačných štúdií MAPPA, a čo je ešte zaujímavejšie, jedným z jeho producentov je perfektný džezový hudobník Flying Lotus. Témy jeho predchádzajúcich albumov, ako experimenty s vedomím, astrálne cestovanie či meditácia, sa dostali aj do seriálu a soundtrack mu dodáva jedinečnú, snovú atmosféru.

Občas Yasuke pripomína iné anime od Netflixu, upírsky krvák Castlevania inšpirovaný počítačovou hrou. Spájajú ich odkazy na históriu, kritika spoločenských pomerov, cirkví a veľmi temné, krvavé bojové scény nevhodné pre mladistvých divákov a diváčky.

Yasuke, Netflix, premiéra: 29. 4. 2021.

Marek Hudec

Číslo Zabudnutá ľavica bolo podporené Nadáciou Rosy Luxemburg.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: