Keď sa terapia stáva intenzívnym konfliktom

Marek Hudec14. júla 2021794

Každá časť izraelského seriálu BeTipul zobrazuje jedno sedenie u psychológa. Zaujímavý koncept vznikol v roku 2005, a príbeh zaoberajúci sa duševným zdravím odvtedy prerobili pre divákov a diváčky v rôznych krajinách (možno si spomeniete na českú verziu Terapie, kde žiaril Karel Roden). Keďže sa seriál odohráva stále v jednej miestnosti, kvalita jednotlivých epizód závisí od toho, či je konkrétny scenár podmanivý a akých hercov obsadili.

Hoci základ pôsobí minimalisticky, rozohrávajú sa tu epické dejové línie. Jedna séria sa venuje niekoľkým postavám, ku ktorým sa cyklicky vraciame a zisťujeme, kam sa ich život posunul v porovnaní s predchádzajúcim sedením. Postupne sa rozkrývajú ich skryté traumy. Okrem klientov a klientok sa jeden cyklus epizód vždy sústredí na postavu psychológa či psychologičky.

Na HBO teraz nájdete novú sériu americkej verzie (s názvom V odborní péči), ktorá pôsobí inak ako tie predchádzajúce. V prvom rade preto, že na rozdiel od iných verzií sedí v kresle terapeutky Afroameričanka, ktorú stvárnila úžasná Uzo Aduba. Na letmý pohľad by ste v nej ťažko spoznali Crazy Eyes, psychopatickú väzenkyňu z úspešného seriálu Orange is the New Black, ktorá ju preslávila.

Jej hrdinka Brooke Taylor sa budí sama v dome, ktorý navrhol jej nedávno zosnulý otec –architekt. Nikto z jej najbližších príbuzných už nežije, jej bývalý partner je prinajlepšom sympatický darebák a pokúša sa vypátrať syna, ktorého pred rokmi dala na adopciu. Problémy začne riešiť alkoholom. Jej klienti a klientky navyše opakovane narážajú na mantinely profesionálneho vzťahu, ktorý sa s nimi zúfalo snaží budovať. Prvý v nej vidí stratenú matku, druhý je ukážkovým typom narcistického muža s privilégiami a tretia, rebelujúca tíndežerka, jej príliš pripomína samú seba v mladosti.

Tieto vzťahy v cykloch epizód postupne eskalujú do intenzívnych konfliktov, kde sa okrem iného rieši rasizmus, homofóbia a etika psychologickej praxe. Aduba konštantne exceluje, najjemnejším pohybom tváre nám vie sprostredkovať, čo si jej postava myslí a cíti. A potom, v momentoch, keď jej postave skutočne pretečie pohár trpezlivosti, strháva na seba právom pozornosť a znepokojí nečakaným výbuchom spravodlivého hnevu.

Politický rozmer príbehov je v tejto sérii oveľa silnejší než v predchádzajúcich, a treba povedať, že občas pôsobí didakticky. Dá sa tomu rozumieť, scenáristi a scenáristky pravdepodobne chceli seriál spraviť inkluzívnejším, obsiahnuť čo najpestrejšiu paletu osudov z diskriminovaných spoločenských skupín, a to je osviežujúce. Na túto skutočnosť však poukazujú niekedy príliš okato, opakovane, agitujúco a rozbíjajú tak autenticky pôsobiace dialógy. Trochu rušivo pôsobí aj námet pandémie, akoby ho autori a autorky narýchlo prilepili do scenára, no hlbšie ho nerozvíjajú. Nových dvadsaťštyri epizód je napriek tomu skvelým televíznym zážitkom.

In Treatment, Season 4, dostupné na HBO GO.

Marek Hudec

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: