Arleta: Šeptavý, ale silný hlas trapovej scény

Michael Papcun14. júla 20212097

Debata o ženských interpretkách na československej rapovej scéne dlhodobo väzí v slepej uličke konštatovania, že raperky tu skrátka chýbajú, alebo v horšom prípade vlastne nikto žiadnu nepozná. Túto situáciu môže aspoň čiastočne zvrátiť začínajúca pražská interpretka Arleta, ktorej tvorba zatiaľ pozostáva z dvoch EPčiek Ability to Damage Plant, Am2021 a singlov SenStyl.

Temné trapové beaty, na ktorých stoja jej tracky, sú silno príbuzné zvuku slovenských trap-punkových interpretov Edúv Syn alebo Fvck _Kvlt. Denis Bango z Fvck _Kvlt sa dokonca podieľal na produkcii Arletiných trackov. Ako samozrejmosť potom pôsobí, že minulý rok na festivale Transforma vystúpila Arleta s oboma interpretmi v spoločnom sete. Pre tracky ako Sassy, Naked, Odemkni alebo Don´t Play With me je preto ľahké nájsť na československej scéne kontext. Arleta temný undergroundový trapový rámec posúva do novej roviny svojím šeptavým flowom, ktorý prepletá realitu a snový svet, pričom sa delí o osobné témy, prevažne o pocity disociácie. 

Trapová vlna v posledných troch rokoch vášnivo nabehla na trend analógií medzi sebou a „klasickou“ punkovou kultúrou, ktorej odkazmi a dedičstvom sa necháva inšpirovať pri využívaní prvkov súčasného hudobného jazyka. Globálnou ukážkou tejto tendencie môže byť posledný album amerického rapera Playboia Cartiho s názvom Wholle Lotta Red, ktorý explicitne odkazuje na estetiku punkových fanzinov a prináša výrazne disharmonický, dekonštruktívny prístup k trapovému zvuku.

V prípade Arlety sa viac než trapovo-punková analógia ponúka analógia s black-metalovou scénou a jej solitérnymi náladami. Svoj podiel na tom nemajú len halucinačne temné produkcie, ale hlavne spôsob, akým Arleta vo svojom prejave narába s češtinou, angličtinou a fonetickými analógiami medzi slovami a slabikami pripomínajúcimi zaklínadlá.

Arletin hlas je šeptavým, ale rozhodne silným hlasom na československej (undergroundovej) rapovej scéne.

Michael Papcun

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: