Jeden nechutný outing a plná žumpa chlipných komentárov

Marek Hudec18. augusta 2023891

Čo nové sme sa za posledné dni naučili o slovenských homofóboch?

O blízkom vzťahu sudkyne Pamely Záleskej a reportérky Moniky Tódovej hovoril bývalý premiér Robert Fico už v roku 2020, keď ich stretol na covidovom testovaní. Ako sme sa dozvedeli z článkov v Denníku N, novinárka aj redakcia citlivo vnímali možný konflikt záujmov a prijali opatrenia. Čo nové sme sa však o kauze dozvedeli za posledný týždeň?

Video pseudonovinára Martina Daňa odhaľujúce vraj najväčšiu modernú súdnickú kauzu trvá dve hodiny, no jeho najpodstatnejší úryvok sotva pár sekúnd. Daňo v ňom prenasleduje dve ženy do garáže, kde jedna upevňovala bicykle na auto a druhá opravovala závit na strešnom boxe. Veľké odhalenie sa netýka toho, že sa dve ženy poznajú, ale hlavne toho, že majú spolu dôverný vzťah. Mimochodom, o tom, že sú lesbami, rozprávajú Daňo aj Fico s istotou, no ako to vedia? Povedali im to? Chodia k nim domov? Majú okrem záberov z garáže aj nejaké iné? A potom, prečo je vôbec podstatné, či sú dobré kamarátky alebo lesbický pár?

V prvom rade takzvaný outing na verejnosti, ako varujú všetky LGBTI+ neziskovky, môže viesť k násiliu. Ak poznáte hocijakého queer človeka, viete, aké dôležité je, aby sa vedel sám rozhodovať, komu o svojej orientácii povie a komu nie, súvisí to s tým, v akom prostredí sa cíti bezpečne a kde nebude vystavovaný ponižujúcim, či rovno nenávistným komentárom. Outing pred nepripravenými rodičmi už viedol k vyhodeniu queer detí z domu alebo k šikane. Práve preto je novinárska obec zdržanlivá, keď má riešiť sexualitu nevyoutovaných celebrít a politikov, političiek, následky môžu byť vážne.

Vyoutovanie sa na verejnosti je ďalšou fázou, keď na jednej strane queer ľudia chcú o svojej inakosti otvorene hovoriť, aby tým hrdo ukázali, že sa za seba nemusia hanbiť, a na strane druhej sa tak vystavujú často nevyžiadaným a vulgárnym reakciám od anonymov, vedeli by o tom hovoriť aj novinári z TA3 Rasťo Iliev či Richard Dírer. Nie, fakt nie je ľahké spraviť na Slovensku verejný coming-out. Pre dôkaz ani netreba chodiť ďaleko, stačí si pozrieť diskusiu pri Daňovom videu, ktoré je plné homofóbnych a sexualizovaných reakcií.

Tu sa dostávame k druhému problematickému bodu celého prípadu. Je neuveriteľne nechutné, ako naň reagujú diskutéri, vo veľkej väčšine muži. Mnohých z nich nezaujíma jeho etická rovina, zaujíma ich chlipný humor s predstavami posteľových scén. Ako správne poznamenala kamarátka, heterosexuálni muži si pri slove lesba skutočne nepredstavia knihy od Judith Butler, prvou asociáciou je porno. A skutočne, v roku 2022 bolo heslo „lesbian“ stále najpopulárnejším kľúčovým slovom Pornhubu (mimochodom, podozrivo veľkú popularitu majú aj heslá „anal“ či „transgender“). Ak si vezmeme, že neheterosexuálnych ľudí v spoločnosti je stále zhruba 4 – 10 percent, ľahko si vieme vypočítať, kto sa pozerá. Sexualizovanie queer ľudí je bežné. Koľkí a koľké si ako jednu z prvých otázok po coming-oute vypočuli túto: A kto je u vás vo vzťahu muž a kto žena? Nie, queer ľudia nie sú stroje na sex a mnohí a mnohé z nás vedieme nudný život na gauči s Netflixom.

Zaujímavé bude tiež pozrieť sa na to, ktoré médiá prípad najviac živia. Pretože okrem toho, že nahrávajú Ficovi a jeho konšpiráciám o zmanipulovaných vyšetrovaniach a súdnych procesoch, ide často o stránky, ktoré sa homo- a transfóbnym pohľadom na svet vôbec netaja. Mimochodom, kedy prestane časť spoločnosti aj novinárskej obce vnímať Postoj ako relevantné médium?

Autor je publicista

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: