Kánonické dielo queer literatúry. Milostný príbeh, ktorého tragédiou je nemožnosť vytvoriť si spoločný domov. Diskriminácia homosexuality sa v Giovanniho izbe vyzrážala v priestoroch, do ktorých postavy na základe svojej sexuálnej orientácie nemajú prístup.

Napriek Baldwinovmu úspešnému debutu Choď a zvestuj to na hore (Go Tell It On The Mountain, 1953) novelu Giovanniho izba vydavatelia viackrát odmietli, čiastočne práve kvôli tematizovaniu problémov spojených s akceptovaním (vlastnej) queer identity.

Ponor do vnútorného sveta amerického homosexuála, ktorý si svoju sexuálnu orientáciu nedokáže zvnútorniť a začleniť do svojej subjektívnej identity, bol tak od začiatku kontroverzný. Baldwinova výpoveď o problémoch sebaprijatia queer ľudí, ktoré sú často spôsobené tlakom konzervatívnej spoločnosti, je stále aktuálna, v kontexte vlastnej doby však bola vyslovene radikálna: napokon v čase vydania knihy bola homosexualita v Spojených štátoch ešte trestná. Koncom sedemdesiatych rokov Giovanniho izbu v Amerike dokonca cenzori zakázali.

Hlavnou prekážkou vydania však bol obyčajný rasový stereotyp: po vydaní prvotiny Choď a zvestuj to na hore od Baldwina očakávali, aby naďalej opisoval „autentickú“ afroamerickú skúsenosť. Problém pravdepodobne spočíval aj v tom, že v Giovanniho izbe Baldwin rozpráva prostredníctvom postavy bieleho Američana.

Jednu za bejby!

Pôvodný pracovný názov knihy, One for My Baby, odkazuje k rovnomennej muzikálovej piesni z roku [Read More]

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri:

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.