James Baldwin je známy svojimi nekompromisnými a radikálnymi dielami, ktoré popisujú realitu života černochov a černošiek v USA. Nedávno o ňom vznikol film I Am Not Your Negro, ktorý bol v roku 2017 nominovaný na Oscara za najlepší celovečerný dokumentárny film. Jeden z aspektov Baldwinovej identity však dodnes zostáva v úzadí.

Rasa a sexualita

Okrem toho, že bol James Baldwin černoch, bol aj queer mužom.1 Jazyk v súvislosti s neheterosexuálnymi identitami sa vyvíja pomerne rýchlo. V čase Baldwinovho pôsobenia bolo (zdanlivo) neutrálnym slovom ,homosexual’ alebo ,gay’, kým slovo ,queer’ sa používalo v hanlivom zmysle (aj keď bolo používanejšie častejšie než ktorékoľvek iné). Avšak v súčasnosti hovoríme o Baldwinovi ako o queer autorovi, keďže slovo ,homosexuál’ sa prestalo používať pre históriu medikalizácie neheterosexuálnych identít a v jazyku sa prirodzene nahradilo. Taktiež by nebolo úplne správne nazvať Baldwina gejom, keďže význam gejskej identity sa medzičasom zmenil a Baldwin sám zastával pozíciu, že takéto označenia treba prekonať. Preto je v súčasnosti najadekvátnejším slovom queer, ktoré označuje neheterosexuálne identity bez obmedzení a nadväzuje na históriu útlaku a násilia, ktorú queer ľudia prežívali a prežívajú.

Baldwinova neskrývaná identita queer človeka, a hlavne queer černocha, bola v polovici dvadsiateho storočia priekopnícka. V roku 1956 [Read More]

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri:

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.