Keď spolu ľudia žijú dlhšie, v partnerstve či manželstve, často začnú premýšľať podobne, napadajú im rovnaké veci v rovnakom čase, akoby si čítali myšlienky. Keď sme v polovici minulého roka vymysleli na január 2023 tému súvisiacu s okrúhlym výročím rozdelenia Česko-Slovenska, netušili sme, že podobne uvažuje náš priateľský, povedal by som až sestersko-bratský český dvojtýždenník A2. Ale keď mi zavolal jeho šéfredaktor Lukáš Rychetský s ponukou spraviť spoločné číslo na túto tému, neprekvapilo nás to. Napokon, v mnohom sme už od počiatkov Kapitálu s Ádvojkou spriaznení voľbou.

Ale i ľudia, ktorí zmýšľajú podobne, sa predsa len líšia, a rovnako to platí o našich prístupoch k tejto téme. Zatiaľ čo naši českí kolegovia a kolegyne sa vo svojej časti sústreďujú viac na reflexiu uplynulých rokov, my sme sa na to rozhodli ísť trochu inak: špekulatívne. Skúšali sme si predstaviť, čo z toho pozitívneho i negatívneho, čo sme tu za tridsať rokov vybudovali, prežije ďalších tridsať a kam sa ako spoločnosť posunieme. Hľadíme, neisto, do budúcnosti. A to vo viacerých oblastiach.

Milo Juráni odhaduje, kam sa posunie (nielen) slovenské divadlo v roku 2052, podobne premýšľa Miro Tóth na poli hudby. Dominika Moravčíková veští budúcnosť folklóru, Jen Kratochvíl si predstavuje ďalšie smerovanie umeleckých inštitúcií a Zuzana Ivašková ideálnu budúcnosť kultúry, jej aktérov a aktérok. Utopické a dystopické vízie sa miešajú aj v texte o tekutej architektúre od Moniky Mitášovej a kvír poviedke Kristiána Lazarčíka.

Špekulácie o budúcnosti však nemajú zmysel bez kritickej reflexie minulosti, vzájomne sa dopĺňajú, tak ako dve časti spoločného vydania Kapitálu a A2. A stretávame sa práve uprostred, v prítomnosti, v snahe a chuti premýšľať o veciach za očakávaným horizontom. Ak by bolo dedičstvom posledných tridsiatich rokov len toto, nepovažujem to za neúspech.

Tomáš Hučko

Online si texty českej časti čísla môžete prečítať na advojka.cz.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: