After Tonight, Everything Will Be Different je kniha o americkom sne, kalifornských tacos a newyorskej pizzi. Pripomína čerstvý trojuholník Margherity, kúpený z okienka kdesi v centre mesta. Vôňa cesta vás šteklí v nose a – napriek tomu, že viete, že pizza je príliš horúca – nevydržíte to a odhryznete si. Mozzarella sa ťahá, paradajková omáčka (v tomto momente treba dúfať, že to nie je kečup) vám steká po prstoch. Popálili ste si jazyk, ale aj tak ešte chcete.

Tak ako obloha na Margherite, aj kniha Adama Gnadea sa skladá len z troch ingrediencií: (1) pomerne autobiografické rozprávanie o kočovnom detstve a živote americkej nižšej triedy tvoria základ (tak ako paradajková omáčka), (2) kritika amerického sna a spôsobu života knihe dodávajú textúru (podobne ako mozzarella pizzi) a (3) to, že každá kapitola sa točí okolo iného jedla, je peknou ozdobou finálneho diela (ako bazalka ledabolo pohodená navrchu). Presne ako trojuholník pizze, aj After Tonight, Everything Will Be Different sa dá zjesť na pár súst. Ale knihu si je lepšie šetriť, počkať, kým trochu vychladne, nechať chute rozplynúť sa na jazyku.

After Tonight, Everything Will Be Different sa začína a končí talianskym jedlom. Úvod ku knihe tvorí zhrnutie filmu Big Night (1996), v ktorom Stanley Tucci a Tony Shalhoub hrajú emigrantov z južného Talianska. V Novom svete si otvoria reštauráciu, ktorej sa nedarí napriek tomu, že ponúka skvelé a autentické jedlo. V snahe zlepšiť svoju situáciu bratia vynaložia veľa financií a úsilia, aby pripravili hostinu, ktorá má prilákať známeho americko-talianskeho speváka. [Spoiler alert] Spevák sa, samozrejme, neukáže a rodinný biznis je na pokraji krachu. Podľa Gnadea Big Night stelesňuje naivnú vieru, že stačí jeden večer, jedno kúzlo šťasteny a život sa môže otočiť o stoosemdesiat stupňov. After Tonight, Everything Will Be Different. Táto téza (a jej kritika) sa tiahne celou novelou. O to ironickejšie je, že vďaka knihe sa Adam Gnade (žijúci na farme v Kansase) stal cez noc TikTokovou senzáciou. Za pár dní sa v Európe vypredali všetky jeho knihy a v Spojených štátoch zostávajú posledné kusy dostupné na jeho stránke a v niekoľkých nezávislých kníhkupectvách. Po jednej recenzii sa všetko zmenilo.

Somelierske info: K tejto knihe sa hodí najlacnejšie roséčko z najnižšej poličky, kúpené na pumpe uprostred ničoho v stave absolútnej núdze. A k tomu dva red bully. Aspoň tak si to predstavujem ja.

Adam Gnade: After Tonight, Everything Will Be Different. Bread & Roses Press, 2022.

Michaela M. Hanzelová

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: