Ako na Slovensku velebíme vrahov, a nie partizánky

Marek Hudec5. januára 2023625

Brehy štiavnických tajchov, vilky na vydláždených uliciach, mesto v náruči prírody. Dokumentárna próza Anny Gruskovej o živote Alžbety Gwerkovej-Göllnerovej nás vtiahne od prvých strán idylickými opismi, venuje rovnakú pozornosť okoliu príbehu ako hlavnej hrdinke. Názov Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej pôsobí priliehavo, knihu robí jedinečnou jej meditatívna atmosféra.

Štylisticky čistý text sa skvele číta aj vďaka grafickej úprave Ester Mládenkovej. Pre publikáciu zvolila originálny, ale funkčný formát so zastrihnutými hranami, čo knihu robí obzvlášť rozpoznateľnou. Aby dovolenka v Štiavnici pôsobila ešte príjemnejšie, text je zhustený do krátkych kapitol, ktoré sú pretkané fotografiami zo zbierok Slovenského banského múzea a niekoľkými stranami so zvýraznenými odsekmi.

Mohlo by to pripomínať prechádzku múzeom, no text je oveľa farbistejší a vypointovanejší než popisky, ktoré vídame vo výstavných inštitúciách. Dravejší spád kniha naberie v druhej polovici, keď sa blížime k záveru života Gwerkovej-Göllnerovej. Štiavnica sa sfarbuje do temnejších odtieňov, raj sa mení na väzenie s klasickými malomestskými problémami, kde je lepšie nevytŕčať.

Autorka oddelila aj priame citácie od pasáží, v ktorých využila beletrizáciu. Hoci pri čítaní občas vyrušia ypsilony zo zastaraného jazyka, je zrejme správne, že citácie zostali bez redakčných úprav, lepšie nás dokážu vtiahnuť do doby príbehu. Zaujímavé je, že sa Grusková dlhšie nepozastavuje pri záhade, ktorá sprevádzala smrť Gwerkovej-Göllnerovej, a ponúka pomerne krátke opisy procesov s podozrivými z udavačstva.

Motív, ktorý by uživil celú detektívnu knihu, ustúpi úspornému, no o to údernejšiemu rozprávaniu. Ako sa blíži k záveru, čoraz viac totiž upozorňuje na problematiku kolektívnej pamäte a národných hrdinov, hrdiniek, ktorá je pre ňu kľúčovou. Občas na Slovensku totiž velebíme vrahov, a nie partizánky, partizánov – nehovoriac o tom, že Gwerková-Göllnerová musela často pracovať tvrdšie len preto, že bola ženou. Aj vďaka tejto knihe sa však jej príbeh stal nezabudnuteľným.

Anna Grusková: Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej. Literárna bašta, 2022.

Marek Hudec

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: