2019 04 Audre LordeFilmový KapitálBerlinale – kino a antikino

Matej Sotník11. apríla 2019308

 

 

Berlínsky filmový festival dovŕši vo februári 2020 sedemdesiat rokov a s novým umeleckým riaditeľom zároveň odštartuje svoju ďalšiu éru. Niekdajší umelecký šéf festivalu v Locarne, Carlo Chatrian, už vo funkcii nahradil Dietera Kosslicka, ktorý Berlinale zadefinoval ako festival s výrazným politickým presahom. Uplynulý 69. ročník sa niesol v znamení rozlúčky s Kosslickom a jeho angažovanou víziou, ktorou sa Berlinale v rámci kardinálneho triumvirátu európskej špičky odlišovalo od festivalov v Cannes a Benátkach. Silné politické významy sú prítomné naprieč programovou skladbou, tie najzaujímavejšie sú však spravidla združené v sekciách Forum a Forum Expanded. A sú to práve tieto dve sekcie, ktoré Berlinale odlišujú – nielen od spomínaných veľkých festivalových hráčov – odvahou neraz zachádzať do periférnych sfér kinematografie. A dokonca až za ne.

 

K najfrenetickejším zážitkom na filmovom festivale nemusia patriť len tie zažité v kine. Berlinale každoročne uvádza v rámci experimentálnej sekcie Forum Expanded okrem vyhranených tvarov na pomedzí filmových rodov či konceptuálnych filmov premietaných v kine aj rozsiahlu expozíciu videoartu a rozmanitých pohyblivých obrazov nainštalovaných v galérii.

 

Skupinovej výstave s názvom Antikino (The Siren’s Echo Chamber) umiestnenej v novom betónovom suteréne silent green Kulturquartier tento rok dominovali témy postkolonializmu, antropocénu, postfordizmu či exploatácie krajiny. Názov expozície odkazuje k ozvenám podmanivo spievajúcich sirén, postáv z antickej mytológie, a je pretavený do súčasnosti definovanej migráciou, skúsenosťou s koloniálnou históriou, vysídľovaním a bezdomovectvom ako osudom sveta (Heideggerova vízia budúceho dneška). Antikino skúma strácanie schopnosti načúvať ozvenám opakujúcej sa historickej paradigmy.

 

Únik do galérie

 

Samotná sekcia Forum Expanded je axiologickým skúmaním – zaznamenáva premeny a revízie hodnôt, ale aj kriticky vstupuje do onoho záznamu, ktorý implikuje procesy na globálnom poli humanitného skúmania i umeleckého bádania. Názov sekcie je odvodený od umeleckej vetvy Expanded Cinema, pod ktorú môžeme schovať množstvo multimediálnych performancií či rozporuplných audiovizuálnych obsahov vymykajúcich sa tradičným schémam. Forum Expanded je vo vzťahu k filmovému médiu vo všetkých jeho významoch dialogické.

Pre pokračovanie článku a pre prístup do archívu, si prosím zakúpte ročné predplatné. Ďakujeme a prajeme dobré čítanie.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *