Štrajk v továrni aj kaviarni

Kapitalx5. júna 2024115

V súvislosti s novelou trestného zákona, ale aj s aktuálnymi krokmi SNS na ministerstvách kultúry a životného prostredia sa v posledných mesiacoch slovo štrajk skloňuje tak v médiách, ako i v diskusných vláknach na sociálnych médiách. Z hľadiska mobilizácie pracujúcich je to najsilnejšie gesto, ale zároveň aj posledný možný krok, ktorý naznačuje, že všetky ostatné vyjednávacie prostriedky zlyhali. Čo ale znamená štrajkovať z pozície SZČO prekariátu? Je to vôbec legislatívne možné? Ak zamestnanectvo v továrni nenastúpi na výrobnú linku, potom zamestnávateľovi spôsobuje ekonomické straty. V tom je hlavná moc štrajku pracujúcich vo výrobných odvetviach. Aké vyjednávacie prostriedky máme v kultúre a umení? V čom sa môžeme inšpirovať od hnutí pracujúcich v iných odvetviach? Moderovanie sprevádzala Ivana Rumanová.

Diskutovali:
Eliška Mazalanová, Kultúrne odbory
Martin Čech, predseda VZO Odbory KIA Slovensko
Milan Kuruc, zakladateľ OZ Pracujúca chudoba
Simona Schuszteková, právnička
Ivan Brada, zástupca iniciatívy zamestnancov a zamestnankýň RTVS

Podcast je súčasťou projektu PERSPECTIVES – novej značky pre nezávislú, konštruktívnu a multiperspektívnu žurnalistiku. Projekt Perspectives je financovaný Európskou úniou. Vyjadrené názory a postoje sú názormi a vyhláseniami autora(-ov) a nemusia nevyhnutne odrážať názory a stanoviská Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA). Európska únia ani EACEA za ne nepreberajú žiadnu zodpovednosť.

https://kapital-noviny.sk/wp-content/uploads/2020/12/BA-logo-01.png
https://kapital-noviny.sk/wp-content/uploads/2021/10/FPU_logo1_modre.jpg

Diskusia je súčasťou podujatia Kapitalks: Štrajk v továrni aj kaviarni, ktoré z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Nadácia mesta Bratislava a podujatie vzniklo v spolupráci s Novou Cvernovkou.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: