2020 09 Star TrekTematický KapitálStar Trek ako výzva nie tak vzdialenej budúcnosti

Jakub Dovčík8. septembra 2020419

Vo svete bez peňazí, kde replikátory vyrobia čokoľvek, čo ľudia chcú a potrebujú, stále existuje ľudské úsilie, túžba po excelentnosti a hierarchia. Čo hovorí utopistická ekonomika Star Treku o našich ľudských túžbach a potrebách? Sú spoločenské aspekty Star Treku rovnakou utópiou ako jeho technologický pokrok?

 

Úvodná prednáška mikroekonómie sa vždy zaoberá rovnakým základným problémom: obmedzenosťou zdrojov. Neobmedzené ľudské túžby a potreby sú inherentne v konflikte s obmedzenosťou zdrojov prírodných. Štandardná ekonomická teória sa následne zaoberá alokáciou týchto zdrojov a v závislosti od ideológie na to existujú rôzne spoločenské nástroje; trhové mechanizmy či redistribúcia štátom.

 

Podľa tohto štandardného pohľadu chceme mať vždy viac než môžeme dostať. Z tohto konfliktu, ktorý pretrváva  celé ľudské dejiny, vznikali vojny, nerovnosti a dnes prispieva k environmentálnej záťaži tvoriacej klimatickú krízu. Ale poznáme názory, podľa ktorých práve snaha „mať viac“ a mať lepší život poháňa vpred vývoj ľudstva vďaka vynaliezavosti a schopnosti zlepšovať sa. Filozofi Bernard Mandeville a po ňom Adam Smith to slávne opísali slovami, že trh „premení súkromné zlozvyky na verejné cnosti“.

 

Pre pokračovanie článku a pre prístup do archívu, si prosím zakúpte ročné predplatné. Ďakujeme a prajeme dobré čítanie.

 

Autor je ekonomický antropológ

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *