Ako priblížiť mládeži holokaust?

Marek Hudec21. septembra 2023186

Séria Nežný komiks sa pred štyrmi rokmi snažila násťročných*né preniesť do paranoje socializmu a vysvetliť im význam 17. novembra. Jeho vydavateľ, E.J. Publishing, na projekt teraz nadväzuje novinkou Dozvedela som sa, že žiješ od autorskej dvojice Soňa Balážová a Dávid Marcin. Autorka a autor zhruba na sto stranách stavajú do vzťahu skutočný vojnový príbeh z Košíc so svetom sociálnych sietí a mládeže, ktorá sa síce pohybuje po verejnom priestore plnom odkazov na minulosť, no máločo o nej tuší.

Cieľová skupina, pre ktorú je text napísaný,  výrazne podmienila jeho formu. Adaptuje osudy učiteľa Olivera Rácza, ktorý sa počas vojny ocitol v maďarskej armáde a rozhodol sa vzoprieť krutému správaniu namierenému voči Židom*kám. Mnohým pomohol utiecť, čím ich zachránil pred smrťou v koncentračných táboroch, a zároveň riskoval svoj vlastný život. O príbehu sa dozvedá jeho pravnuk, ktorý sa o tom rozhodne zverejniť post a stretne sa s rovnakou vlnou nenávisti ako jeho predok.

Komiks záslužne oživuje Ráczové memoáre z roku 1963 a pripomína, že aj na Slovensku existovali hrdinovia*ky schopní vzoprieť sa nátlaku a nájsť v sebe ľudskosť. Rácz môže byť pre mladšie čitateľstvo skutočne inšpiráciou a bolo dobrým rozhodnutím naň projekt zacieliť. Hoci sa ho autorská dvojica snaží ochrániť pred najhoršími výjavmi sexuálneho násilia, mučenia alebo zabíjania, v istých silných momentoch šokuje sugestívnosťou (snová scéna z vlaku alebo prosby ľudí natlačených v dobytčích vagónoch).

Z pohľadu dospelého možno vytknúť, že komiks reálie občas príliš prizdobuje odkazmi na súčasnú kultúru alebo zjednodušuje, napríklad, keď vypustí okolnosti Ráczovho skrývania sa v kostole v posledných týždňoch vojny. Niekedy tak trochu oslabuje autentickosť príbehu, aj keď je pochopiteľné, že úpravy boli nevyhnutné. Na druhej strane sa Soni Balážovej na malom priestore darí do dialógov vsunúť veľa informácií, dobovej atmosféry a rôznych osobností, čo zvýrazňuje náučný charakter publikácie.

Vynikajúca je tiež grafická stránka komiksu. Hoci sú strany odohrávajúce sa v minulosti ponorené do temnoty, vďaka vhodne zvolenému papieru a odtieňom farieb sa žiadne detaily nestrácajú. Dávid Marcin celkovo veľmi premyslene pracuje s farbami, rôzne palety oddeľujú scény z minulosti od scén v prítomnosti, snové výjavy a vojnu od okamihu oslobodenia mesta. Cez mnohé obrázky prechádzajú zošednuté miesta pripomínajúce staré fotografie. Komu by chýbalo viac informácií, môže si o živote postáv prečítať aj na posledných stranách a Ráczov príbeh tiež dobre spracovalo aj Post Bellum. Profesionálna práca robí z novinky Dozvedela som sa, že žiješ výborný doplnok k hodinám dejepisu na strednej škole, keďže učebniciam často chýba práve ľudskejší prístup k faktom.

Soňa Balážová, Dávid Marcin: Dozvedela som sa, že žiješ: skutočný vojnový príbeh z Košíc. E.J. publishing, 2023.

Marek Hudec

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: