O kríze starostlivosti a zdravotnom znevýhodnení v Maďarsku

Maďarská vláda na čele s Viktorom Orbánom za posledné roky prijala množstvo opatrení, ktoré ju bez hanby posúvajú stále ďalej od princípov demokratického zriadenia. Podstatou orbánovského „pracovného štátu“ je oddelenie normálneho a dobrého od patologického a zlého. V centre týchto stratégií je však kríza hlbšia a problematickejšia než sa dá vysvetliť jednoduchým „oni a my“. Je to totiž kríza spojená s otázkou „kto sa o nás postará“.

Verejné politiky pre slušných ľudí

Už v roku 2014 maďarský premiér Viktor Orbán prehlásil, že nebuduje liberálnu či sociálnu demokraciu ako ich poznáme. Nebude to sociálny štát (welfare state), ale pracovný štát (workfare state). Od tej chvíle sa pevným stavebným kameňom nového maďarského zriadenia stal tzv. sociálny šovinizmus. V praxi sa táto politika prejavuje krédom „Pomôž si, biely heterosexuálny pracujúci človeče – a potom ti štát pomôže“. Pre tých ostatných, ktorí nespĺňajú kritériá maďarskej šovinistickej meritokracie, vytvára vláda už nejakú dobu disciplinačné mechanizmy, ktoré sa tvária ako pomoc.

Niektoré stredoeurópske vlády volia cestu redukovania nezamestnanosti vytváraním nesplniteľných kritérií pre nezamestnaných, či ich byrokratickým zaťažovaním alebo drastickým vyraďovaním z evidencie. Maďarsko sa rozhodlo na svojich nezamestnaných zatlačiť bez hanby – doba, po ktorú môže človek poberať dávku v nezamestnanosti, sa skrátila len na tri mesiace. Medzi slušných občanov definovaných vládou nespadajú okrem „dlhodobo“ nezamestnaných tiež ľudia participujúci na verejných prácach – aj oni boli nedávno vyradení z niektorých schém podpory bývania. Kriminalizácia bezdomovectva tak pomerne ľahko zapadá do konceptu pracovného štátu. Ten sa v Maďarsku zatiaľ buduje akoby sám od seba. V strednej Európe nami tiež pohol maďarský návrh „otrokárskeho zákona“ – teda snaha deregulovať nadčasy a zveriť osud pracujúcich do rúk zamestnávateľa. Je snáď na mieste tvrdiť, že takýto návrh nemá v neoliberálnych zriadeniach strednej Európy obdobu už od časov transformácie trhov v deväťdesiatych rokoch. Vitajte v novom svete (len pre) slušných občanov.

 

Pre pokračovanie článku a pre prístup do archívu, si prosím zakúpte ročné predplatné. Ďakujeme a prajeme dobré čítanie.

Autorka je výskumníčka a aktivistka.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Kapitál, 2018 — projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia