Ak majú šťastie v nešťastí, v živote vedca či vedkyne zo sociálnych štúdií sa aspoň raz za život udeje niečo, čo prináša nielen možnosti akademického publikovania, ale aj verejný záujem o ich prácu. Politologičky, ktoré sa venujú voľbám, také niečo zažívajú pravidelne. My v štúdiách sexuality sme si to mohli vyskúšať počas referenda v roku 2015. No a tieto dni niečo podobné prežívajú ľudia v tzv. disability studies, či crip studies – štúdiách zdravotného znevýhodnenia. Okrem iného sa tieto štúdiá totiž venujú zdravotníckym politikám a tomu, ako fungujú štruktúry tzv. ableizmu – teda hodnotového systému, ktorý velebí fyzickú schopnosť, je vyčleňujúci voči fyzickým a mentálnym limitom a zneviditeľňuje fakt, že od určitého bodu v našich životoch budeme všetci nemohúci. Ableizmus spolu s neskorým kapitalizmom vytvára nastavenie, v ktorom sa skrátka počíta s tým, že niekto bude musieť zomrieť (lebo na to proste nemá).

Teším sa na to množstvo akademickej literatúry crip štúdií, ktoré nám vznikne o tomto období a ktoré si zaradíme do intaktného priečinku „prečítať“. Medzičasom však prichádza ochutnávka a pozvánka do tohto sveta od trochu nečakaného autora. Timothy Snyder vo svojom texte Naša nemoc – Ponaučenia o slobode podľa nemocničného denníka síce nepíše o americkom zdravotníctve odborne, no zato veľmi osobne a empaticky. Kritizuje nastavenie, v ktorom sa ocitol ako pacient s chronickou chorobou, a tak sa stal dlhodobým problémom, s ktorým tento systém nepočíta. Aj keď vyzdvihuje verejné zdravotníctvo v európskych krajinách, čo pôsobí občas veľmi romantizujúco (Američan, ktorý očakáva málo, sa teší aj z mála), tento historik, ktorý predtým písal o autoritárskych režimoch, veľmi umne cez svoju skúsenosť hovorí o tom, ako nedostatok starostlivosti vplýva na naše práva a demokratické štruktúry. Jeho úvahy vyplývajú z demokratickej etiky starostlivosti – uznáva, že všetci sme zraniteľní a na to, aby sme žili demokratické životy, všetci potrebujeme starostlivosť.

Želám si, aby slovenský preklad tejto knihy priniesol viac ako znepokojený povzdych „no hej, majú to v tej Amerike blbé“. Želám si novú etiku starostlivosti v našom verejnom zdravotníctve, ktoré tiež trpí na nejaké tie chronické choroby a občasných parazitov.

Timothy Snyder: Naša nemoc – Ponaučenia o slobode podľa nemocničného denníka. Preložil Igor Otčenáš. Premedia, 2020.

Veronika Valkovičová

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: