Alchymická pec je potrét legendy, na ktorý sme dlho čakali

Matej Sotník9. novembra 20202003

Za dokumentárnym filmom o kultovej postave bábkovej animácie Janovi Švankmajerovi stoja kameraman a strihač jeho posledného filmu Hmyz (2018) Adam Oľha a Jan Daňhel, ktorý je zároveň spolu so Švankmajerom členom českej surrealistickej skupiny. Snímka Alchymická pec (2020) pojednávajúca o žijúcej legende surrealizmu je momentálne dostupná na streamovacej platforme DAFilms.sk.

Za princípmi podvedomia a logikou sna svojou poetikou tiahne Jan Švankmajer už dekády. Stačí si spomenúť na celovečerné filmy Šílení (2005) či Něco z Alenky (1988). Autorom Alchymickej pece však nešlo o rekapituláciu všetkých týchto rokov, ale skôr o priblíženie sa súvislostiam v Švankmajerovom myslení. Do ohniska záujmu sa tak dostáva napríklad pozitívny výklad infantilizmu, ktorý Švankmajer rehabilituje ako cnosť, či stretnutia a rozpravy súčasných členov surrealistickej skupiny debatujúcich o subverzívnej pozícii surrealizmu vo svete minulosti i dneška.

Švankmajer sa vo filme strmhlav vozí na trojkolke či pozoruje rakvičky s predmetmi, ktoré nechal zámerne zhniť a spomedzi ktorých veľmi príznačne vyčnieva plastikový penis. Nemá rád počítačovú animáciu, pretože primárnou devízou je preňho taktilnosť, o ktorú sa na metaforickej úrovni úspešne snaží aj vo svojej tvorbe. Švankmajer odkrýva, čo sa deje na pľaci, aj vo svojom ostatnom filme – a z tohto metafilmu čerpali aj autori Alchymickej pece, kde sledujeme filmový štáb, ale aj Daňhela ako aktéra diania pred kamerou.

Za jeden z najpozoruhodnejších aspektov filmu rozhodne možno považovať zobrazenie dynamiky medzi producentom a režisérom. Duo Švankmajer a Jaromír Kallista, ktorý je považovaný za otca českej produkcie, zosobňuje archetyp vzťahu producenta pragmatika a režiséra z kategórie auteur. Tento vzťah „komplikuje“ ešte tretí neodmysliteľný element Athanoru – „stredovekej alchymickej pece“ (tak produkčnú spoločnosť tohto dua nazýva Ďaňhel) – Švankmajerova zosnulá manželka Eva, bez ktorej by tvorba velikána nebola tým, čím je, ako o tom vypovedá aj samotná Alchymická pec. Pozrite si ju teraz online, patrí naozaj k tomu najlepšiemu, čo možno dnes pozerať. Nie náhodou mala v januári premiéru na prestížnom festivale v Rotterdame a aktuálne súťaží o cenu za najlepší český film na jihlavskom festivale dokumentárnych filmov.

Alchymická pec, Adam Oľha, Jan Daňhel, 2020. 117 min. Premiéra v SR: 15. 10. 2020.

Trailer si môžete pozrieť tu:

Matej Sotník

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: