2019 04 Audre Lordefandomový KapitálKeď Harry ľúbi Snapea

Michal Puchovský11. apríla 2019450

 

Homoerotizácia sci-fi a fantasy očami česko-slovenského slash fandomu

 

„Miluju slash. Chlapi patří do sebe.“ Takto reagovala jedna z účastníčok môjho anonymného dotazníkového výskumu o slash fanfikciách na záverečnú otázku, v ktorej som dal respondentom a respondentkám priestor voľne sa vyjadriť k téme. Ak sa pýtate, čo pod slovom „slash“ rozumiem, tak v literárnom kontexte sa tento pojem zaužíval medzi fanúšikmi rôznych fiktívnych svetov, takzvaných fandomov, ako označenie pre nekanonické pokračovania príbehov, napríklad zo sveta Harryho Pottera, v ktorých sa spárujú postavy toho istého pohlavia („shipping“, či ešte írečitejšie „šipovanie“).

 

Sám sa pri písaní článku nemôžem ubrániť spomienke na stredoškolské časy, počas ktorých som sa s fenoménom takzvaných „slash fanfikcií“ stretol na zhromaždeniach fanúšikov fantastiky (conoch), ako napríklad AnimeSHOW či IstroCON v Bratislave. Obraz plnej prednáškovej miestnosti v Istropolise, ktorej dvojica zapálených dievčat číta úryvky z romantických dobrodružstiev Harryho a Snapea s vlasmi neodolateľne voňajúcimi marhuľovým šampónom, mi z hlavy nezmizol ani po rokoch.

 

Okolo roku 2008, keď sa môj prvý väčší kontakt so slasherskou komunitou udial, bolo už celkom bežné vidieť a počuť prednášať na conoch otvorene homosexuálnych ľudí. Bral som to do určitej miery ako niečo prirodzené, čo k fantasy komunite patrilo. Ale nebolo tomu tak vždy. Do konca deväťdesiatych rokov bola česko-slovenská komunita postavená predovšetkým na heterosexuálnych mužoch ako vedúcich osobnostiach a vzoroch fandomu. Toto tvrdenie vhodne ilustruje obrovská popularita oficiálne vydávaných českých a slovenských literárnych fanfikcií z ultramaskulínneho sveta Barbara Conana. Posun k väčšej otvorenosti voči LGBTI ľuďom spôsobila pravdepodobne kombinácia niekoľkých faktorov, a to a) vstup nových ľudí do komunity vďaka tolkienovskej mánii okolo filmového spracovania Pána prsteňov (dobrodružstvá Froda a Sama k homoerotickým fantáziám človeka priam zvádzajú, nevraviac o jemných elfoch či submisívne pôsobiacich hobitoch)

Pre pokračovanie článku a pre prístup do archívu, si prosím zakúpte ročné predplatné. Ďakujeme a prajeme dobré čítanie.

 

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *