Anti-Greta a jej sponzori

Eugen Gindl9. apríla 20212980

Pred rokom o Naomi Seibt ešte svet nevedel. Poznali ju iba dve tisícky followerov, ktorí v tom čase sledovali na YouTube jej videá. Slávnou sa stala až 22. novembra 2019 vďaka konferencii, ktorú do Mníchova zvolal Európsky inštitút pre klímu a energiu (Eike). Zhruba dvesto účastníkov si vo Wappenhalle vypočulo názory rečníkov, ktorí sa snažili (každý z iného uhla) spochybniť tvrdenia „zelenej vedy“. Najmä tvrdenia o tom, že na zmenách klímy sa v čoraz väčšej miere podieľa ľudská činnosť.

Naomi pobudla na tribúne sotva päť minút. Pozdravila účastníkov, väčšinou starších mužov, inžinierov i vedcov. Uistila ich, že pokiaľ ide o klímu, nielen staršie generácie, ale aj mládež Nemecka už čoskoro odmietne bludy zelených. Záverom svojho vystúpenia sa osopila na  zelených demonštrantov pred halou a položila im záverečnú otázku: „How dare you?“

Istotne ste postrehli, že Naomi Seibt si túto otázku požičala od Grety Thunberg. Švédskej školáčky, ktorá dospelákom tohto sveta (na pôde EÚ, OSN či v Davose) kladie na záver svojich čoraz sledovanejších vystúpení rovnakú otázku: „Ako sa opovažujete…?“ (Ničiť prírodu, oberať nás o budúcnosť, a pod.)

Krátky prejav otvoril neznámej nemeckej blogerke dvere k nečakanej kariére. Jej vystúpenie nezaznamenali iba nemecké, ale aj zahraničné médiá. V denníku The Washington Post sa jej portrét objavil na obálke s titulkom Anti-Greta. Americký Heartland Institute, think-tank, ktorý už celé roky spochybňuje nielen škodlivosť fajčenia, ale aj klimatickú politiku, potenciál Naomi Seibt okamžite ocenil. Ponúkol jej zmluvu.

So zmluvou vo vrecku vystúpila Naomi na viacerých dôležitých zhromaždeniach americkej pravice. A konzervatívne médiá (či už americké Fox News, alebo austrálske Sky News) ju už neprezentujú ako blogerku, ale ako expertku na otázky klímy! Naomi už svoje videá nekončí požičanou otázkou „How dare you?“, ale pokrikom: „I don´t want you to panic, I want you to think!“ (Nechcem, aby ste panikárili, chcem, aby ste premýšľali.)

Sólistka, alebo bábka?

Z rešerší nemeckých novinárov sa dozvedáme, že Naomi, sotva dvadsaťročná blogerka, nie je „hlupaňa“. Práve naopak. Doteraz študovala s vynikajúcim prospechom. Veľa číta. Medzi jej obľúbené knihy patria aj knihy liberála F. A. Hayeka či aj u nás známy Sofiin svet od Josteina Gaardera. Viac si však cení diela vyhláseného konšpirátora Olivera Janicha, najmä knihu Bezpečne bez štátu. Janich v nej okrem iného tvrdí, že zneužívanie detí je riadené globálne a (predstavte si) celkom zhora.

Blogerkou sa Naomi (pol roka pred osudovou konferenciou) stala údajne preto, lebo ju baví spochybňovať názory, ktoré iní považujú „za sväté“. Najmä vtedy, ak sa postaví proti väčšine. Na jej muške sa medzi prvými ocitli „zelení alarmisti“. Kedysi jej (vraj) boli sympatickí, ale odkedy je „v zelenej agende doma“, stala sa skeptičkou. Tak ako svojho času Bjørn Lomborg, ktorého knihu Skeptický ekológ označili za väčšiu znôšku bludov a lží než diela známych popieračov holokaustu.

Razantný nástup Anti-Grety mnohých zaskočil. Oslnila pravičiarov sveta náhodou? Alebo vyšla víťazne z kastingu, ktorého cieľom bolo nájsť konkurencieschopnú Anti-Gretu? Charizmatickú ikonu konzervatívne orientovanej mládeže? Ktorá by dokázala aspoň v časti budúcich voličov udržať priazeň ku kandidátom pravice?  Ale nešpekulujme zbytočne, radšej sa skúsme oprieť o známe fakty: Naomi Seibt poslal na „veľkú scénu“ Holger Thuss, prezident konzervatívneho inštitútu Eike. Pred desiatimi rokmi bol predsedom celonemeckého Kruhu kresťansko-demokratických študentov. Vytipoval si ju (vraj) spomedzi viacerých youtuberiek. Cielene vyhľadával opak Grety: nie dievčatko s vrkôčikmi, ale mladú, samostatnú, príťažlivú ženu. Vzdelanú, sebavedomú, ktorá by mala vlastný, nie nabifľovaný názor. Osobnosť, ktorá by mohla obstáť aj v konfrontácii s Gretou Thunberg.

Holger Thuss priznáva, že kmeňoví politici kresťanskej pravice sú prestarnutí. Nevedia už osloviť mladých voličov. V diskusiách so zelenými a socialistami ťahajú často za kratší koniec nielen v klasických médiách, ale najmä na sieti. Na YouTube nemajú milióny, ale sotva niekoľko desaťtisíc klikov. Preto Thuss považuje Naomi za boží dar. Za anjela, ktorý dokáže vášnivo i vecne, s jemným sarkazmom, kritizovať čokoľvek: feminizmus, interrupcie, homosexualitu, migračnú politiku i učenie, že zmenu klímy spôsobuje ľudská činnosť.

Anjel s rožkami

Naomi tvrdí, že nikdy nič a pred nikým neskrýva. Ani pokiaľ ide o jej súkromie. Hovorí, že novinári chcú o nej zakaždým objaviť tajomstvo. „Ja nijaké nemám. Som ako otvorená kniha.”

Naomi sa rozhorčene ohradila proti tvrdeniu týždenníka Der Spiegel, kde ju autori označili za osobu blízku národným socialistom. Doma, v Münsteri, však podporuje postfašistickú stranu Alternative für Deutschland (AfD). Obdivuje videá americkej youtuberky Amazing Polly, ktorá spolupracuje s najvplyvnejšími konšpirátormi hnutia QAnon. (Polly okrem iného šíri blud, že všetky vlády sveta sú zamorené pedofilmi.) A za youtubera Stefana Molineuxa, ktorému nedávno zrušili Youtube kanál, by vraj Naomi dala ruky do ohňa. Napriek tomu, že doma, v Kanade, ho považujú za vysloveného rasistu.

Naomi však nedávno zrušila zmluvu s inštitútom Heartland, hoci jej zaručovala 3500 dolárov mesačne, plus dane z pridanej hodnoty a hradila jej všetky cestovné výdavky. Údajne preto, že inštitút lobuje v prospech veľkých plynárov a naftárov. Preto sa podľa Naomi stal jej boj za maximálnu slobodu a individualizmus v drese Heartlandu nedôveryhodný. Naomi tuší, že v konfrontácii s Gretou by jej to mohlo uškodiť. Navyše už peniaze tohto inštitútu nepotrebuje. Uživia ju (vraj) honoráre za prednášky, rozhovory a videá.

Podľa skeptickejších pozorovateľov je Naomi iba figúrkou na šachovnici v partii, ktorú otvoril skúsený, obozretný hráč. Ten vie, že táto figúrka môže v koncovke zohrať aj úlohu dámy. Zatiaľ iba na zelenej šachovnici, kde si Naomi vie poradiť sama. Vystupuje za zrušenie Parížskej dohody; bojuje proti správe IPCC; proti rastu cien za CO2 v Nemecku; proti zvyšovaniu podielu obnoviteľnej energie… Podľa Naomi môžu tieto snahy vyústiť do socialistickej ekodiktatúry. Alebo do postmoderného socializmu, kde bude kolektív opäť dominovať nad jednotlivcom.

V jednom z posledných rozhovorov sa Naomi Seibt označila za anarchokapitalistku, ktorá sníva o lepšom Nemecku. O krajine, ktorú už nebude znásilňovať štát. „Nijaký štát, nijaké zákony. Takáto vízia nie je pre mňa dystopiou, ale pozitívnou utópiou,” povedala v  rozhovore. Na otázku, či sa v takom štáte nebude uplatňovať právo silnejšieho, odpovedala: „Nebude…ľudia sú v princípe dobrí. Keď sa zrušia dane, predpisy a zákony, tí silní sa dobrovoľne postarajú o slabých.”

Anti-Greta je plná optimizmu. Spokojnejší sú aj hráči v zákulisí. Zdá sa, že sa im opäť raz podarilo, aj na zdanlivo vedľajšej šachovnici, nastoliť „akú-takú“ rovnováhu. Simultánka však pokračuje.

Autor je reportér

2 komentárov

  • ls

    13. apríla 2021 v 9:47

    „Naomi, sotva dvadsaťročná blogerka, nie je hlupaňa. Práve naopak. Doteraz študovala s vynikajúcim prospechom. Veľa číta. Medzi jej obľúbené knihy patria aj knihy liberála F. A. Hayeka či aj u nás známy Sofiin svet od Josteina Gaardera.“

    To slovo „hlupaňa“ bolo nutné? Kto je hlupaňa? Podľa dôvodov, pre ktoré Naomi hlupaňa nie je, je podľa autora hlupaňa žena so zlým prospechom, ktorá nečíta veľa? Toto nemuselo byť v periodiku ako je Kapitál asi….

    Odpovedať

    • Pavol Fábry

      13. apríla 2021 v 13:49

      Vďaka za postreh. Nie je to najšťastnejší výraz, tak sme doplnili uvodzovky.

      Odpovedať

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: