2019 02 Kultúra jedlaFilmový KapitálVýchovné filmy o drogách sa kultom nestávajú

Marek Hudec11. februára 2019144

Iba naposledy. Viem, že si ničím život a hanbím sa za seba. Neviem si však pomôcť a akokoľvek by som sa chcel drog vzdať, vždy sa k nim vrátim. Tentoraz to však zvládnem, mám dosť sily, a preto si teraz dám naposledy – skutočne naposledy. Zajtra už skončím, sľubujem. Aby som mohol byť otcov Beautiful Boy.

Belgický režisér Felix van Groeningen sa po predchádzajúcom filme Prerušený kruh (2012), nominovanom na cudzojazyčného Oscara, rozhodol skúsiť šťastie v Hollywoode a nakrútil drámu o zložitom vzťahu otca a drogovo závislého syna. Zaradí sa jeho Beautiful Boy (2018) medzi kultové snímky o bludnom kruhu závislostí? Na túto tému ich vzniklo mnoho – hrdinovia si v nich hovorili podobné mantry ako v úvode textu a často zlyhali.

Z magnus opus Darrena Aronofského Requiem za sen (2000) sa môže zatočiť hlava už len zo spomienky na jeho záverečnú scénu, kde jednej postave amputujú ruku a ďalšiu vystavia elektrošokovej terapii. Dráma Hanba (2011) od Steva McQueena zas presvedčila, že závislosť od sexu je rovnako škodlivá ako od chemických látok, a akokoľvek je Trainspotting (1996) zábavný film, ľudia sa k nemu určite nevracajú kvôli hororovej scéne detoxu.

Pre pokračovanie článku a pre prístup do archívu, si prosím zakúpte ročné predplatné. Ďakujeme a prajeme dobré čítanie.

 

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *