Vogue zachránil mnohým queer ľuďom život: vznikla o ňom úchvatná súťaž

Marek Hudec15. apríla 2022718
zdroj: HBO MAX

Kultúra, ktorú kedysi obľubovali chudobné queer komunity tmavej pleti v zapadnutých kluboch sa dnes stáva súčasťou mainstreamu. Môžeme to vidieť na dvoch konkrétnych príkladoch. Súťaž drag queens s názvom RuPaul’s Drag Race napríklad sledujú masy bez ohľadu na sexuálnu orientáciu a v jej štrnástej sérii sa predvádzajú účinkujúce v drahých módnych výstrelkoch. Keď si nedávno jedna zo súťažiacich obliekla na vystúpenie blúzku z H&M, porota ju znosila pod čiernu zem. S veľkým záujmom verejnosti sa do kedysi undergroundovej veci prirodzene dostáva aj viac kapitalistického myslenia.

Podobne sa súčasťou popkultúry a biznisu stáva aj štýl vogue. Umelci a umelkyne, ktorí a ktoré sa ním zaoberajú, vystupujú tradične v zoskupeniach prezývaných houses (domovy), a každý z nich vedie takzvaná matka alebo otec. Nie je to náhoda, veď v minulosti tieto skupiny často pre mladých queer ľudí znamenali novú rodinu po tom, čo ich tá pôvodná pre inakosť vyhodila na ulicu. Na Slovensku máme Ball of Shame, kde tanečníci a tanečníčky tiež predvádzajú pózy, dych vyrážajúce choreografie či zložité akrobatické pohyby.

Neprekvapí teda, že aj o vizuálne veľmi atraktívnom vogue vznikla úspešná televízna súťaž s názvom Legendary. V jej dvoch sériách zatiaľ súťažilo 18 zoskupení a keďže od marca je na našom území dostupná aj služba HBO Max, môžete ju sledovať aj na Slovensku. Súťaž je rozdelená na niekoľko vystúpení, takzvaných bálov, ktoré majú vždy jednu hlavnú tému: podmorský svet, dejiny alebo cirkus. Súťažiaci a súťažiace sú hodnotení za originálnu choreografiu, príbehový koncept vystúpení, zladenie pohybov, ale aj sebavedomé prezentovanie sa.

Podobne ako RuPaul’s Drag Race aj Legendary využíva šou na vyrozprávanie ťažkých osudov queer ľudí. Mnohým vogue zachránil život pred drogami alebo násilím. Sympatické je, že sa dozvedáme veľa o skúsenostiach transrodových ľudí s diskrimináciou. Súťaž je úchvatne nakrútená, naživo by bola, pochopiteľne, ešte ohromujúcejšia, no rýchly, klipový strih a agresívna hudba dokáže veľa sprostredkovať.

Legendary sa dá rovnako ako najnovšie epizódy RuPaul’s Drag Race kritizovať za povrchné myslenie. Hoci na rozdiel od RuPaul’s má súťaž vlastného kostýmového dizajnéra, porotcovia vystúpenia hodnotia často podľa sympatií, výzoru a popularity jednotlivých tímov. Tí, čo sú známejší, majú lepšiu šancu. Navyše, v súťaži vystupujú často temperamentné osobnosti, diváci a diváčky si tak užijú aj niekoľko vyhrotených hádok a otravných neurotických výstupov. Netreba si robiť ilúzie, Legendary je reality šou, o niečo zaujímavejšia než bežná tvorba v tomto žánri, no stále reality šou a hrá sa o stotisíc dolárov.

Legendary, réžia: Rik Reinholdtsen. USA (17-dielny TV seriál). Premiéra na HBO Max: 27. máj 2020.

Marek Hudec

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: