Prenikavé postrehy o sfejsbukovanom antropocéne v dobe plastovej

Július Fujak15. júla 2021243

Americký skladateľ, svetoznámy inovátor elektronickej hudby a queer Bob Ostertag, okrem iného i angažovaný aktivista, ktorý sa nebojí ísť priamo do epicentier konfliktov (či už v Nikarague a Salvadore v osemdesiatych rokoch, alebo v Srbsku po bombardovaní vojskami NATO v deväťdesiatych), z času na čas píše i nesmierne zaujímavé texty aj zo svojich ciest a umeleckých turné, ktoré vychádzajú s istým odstupom aj knižne. Po publikácii Creative Life: Music, Politics, People, and Machines (Tvorivý život: hudba, politika, ľudia a stroje; 2009) vychádza v tomto roku ďalší dôležitý knižný súbor jeho textov, resp. esejí Facebooking the Anthropocene in Raja Ampat. Technics and Civilization in the 21st Century (Fejsbukovanie antropocénu v Raja Ampat. Technika a civilizácia v 21. storočí; Oakland: PM Press, 2021). Prináša tri pohľady na súčasný svet, rôzne podoby kultúry a umenia v neskorých fázach fatálne zlyhávajúcich spoločenských (či už neokapitalistických alebo neosocialistických) systémov v časoch ich všadeprítomného prerastania digitálnymi technológiami, internetom a zároveň stupňujúcej sa ekologickej devastácie.

Prvú časť tvorí zmes priamych svedectiev, úvah a postrehov vo forme pútavej postmodernej cestopisnej reportáže z Ostertagovho pätnásťmesačného turné na sklonku druhej dekády 21. storočia po rôznych končinách sveta – má takmer eponymný názov Facebooking the Anthropocene in Raja Ampat. Notes on a One-Year Concert Tour. Všíma si v nej nielen nebývalé rozširovanie dosahu digitálnych technológií aj do najodľahlejších kútov sveta a ich transformačného vplyvu na miestne kultúry, ale aj tragické dopady „doby plastovej“. Píše o kontaminácii mestských aglomerácií, vidieka, prírody, pláží, morí a oceánov, fauny i flóry a tým pádom i ľudstva (či už primárnymi plastmi alebo sekundárnymi mikroplastmi), ako aj o nástupe globálnej (v niektorých končinách dystopicky) nezvratnej klimatickej zmeny.

Atraktívnu turistickú destináciu Raja Ampat, súostrovie v indonézskej provincii Západnej Papuy s vysnívaným rajom potápačov – ktorá figuruje v názve publikácie – si autor ako modelový príklad nezvolil náhodne. Letecky či trajektom sa tam len tak ľahko nedostanete, takže toto miesto by mohlo evokovať panensky nedotknutú, exotickú prírodu. Odkedy je však vyhľadávaným cieľom turistov, v priľahlých [Read More]

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte ročné predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *