2019 04 Audre LordeTematický KapitálPánove nástroje nikdy nerozoberú pánov dom

Audre Lorde11. apríla 2019219

 

Súhlasila som, že sa zúčastním konferencie Inštitútu pre humanitné štúdiá Newyorskej univerzity, ktorá sa konala minulý rok (1978, pozn. red.), ale oznámila som, že budem komentovať odborné texty zaoberajúce sa úlohou rozdielov v životoch amerických žien: rozdielov v rase, sexuálnej orientácii, triede a vo veku. Absencia týchto hľadísk oslabuje akúkoľvek feministickú diskusiu o veciach osobných a politických.

 

Špecifickým prvkom akademickej arogancie je predkladať diskusie o feministickej teórii bez toho, aby sa v nej skúmali mnohé naše rozdiely, a bez výrazného podielu chudobných žien, čiernych žien, žien z tretieho sveta a lesieb. Napriek tomu tu stojím ako čierna lesbická feministka, keďže ma na túto konferenciu s názvom „Druhé pohlavie“ pozvali do panelu „Osobné a politické“ – jediného panelu, v ktorom je reprezentovaný aj hlas čiernych feministiek a lesieb. Čo to hovorí o vízii tejto konferencie, je smutné, najmä v krajine, kde rasizmus, sexizmus a homofóbia predstavujú nerozlučných spojencov. Keď si čítam program konferencie, vyzerá to tak, že lesby a čierne ženy nemajú čo povedať k existencializmu, erotičnu, ženskej kultúre, tichu, v ktorom ženy žijú, rozvíjajúcim sa feministickým teóriám či prepojeniu heterosexuality a moci. A čo to znamená v súvislosti s osobným a politickým, ak aj tie dve čierne ženy, ktoré tu mali príspevok, našli doslova na poslednú chvíľu? Čo to znamená, keď sa nástroje rasistického patriarchátu používajú na skúmanie plodov tohto patriarchátu? Znamená to, že zmena je možná a povolená iba v tých najužších okruhoch.

 

Absencia stanoviska lesbickej skúsenosti či skúsenosti žien tretieho sveta ponecháva v tejto konferencii i v prednáškach, ktoré tu zaznejú, výraznú medzeru.

 

Pre pokračovanie článku a pre prístup do archívu, si prosím zakúpte ročné predplatné. Ďakujeme a prajeme dobré čítanie.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *