2019 01 NezostarnešSeriálový KapitálNehanebná nahota staroby

Dominika Moravčíková9. januára 2019317

 Slovami herečky Susan Sarandonovej, v popkultúre všeobecne prevláda „nedostatok predstavivosti v rozprávaní príbehov o starých ľuďoch“. O to viac je ironické, že Sandy Kominsky a Norman Newlander, predstavitelia osemdielneho sitkomu The Kominsky Method (2018) z produkcie webtelevízie Netlix, čelia svojmu starnutiu priamo v centre popkultúry, Los Angeles.

 

Odsúvanie staroby z verejného priestoru sa ich priamo dotýka ako profesionálov filmového priemyslu, v ktorom je adorácia mladosti a vitality ako kvalít autentického života a tela všadeprítomná. Tvorca série Chuck Lorre, ktorý si po seriáli Teória veľkého tresku v sérii The Kominsky Method vyskúšal značne odlišnú scenáristickú polohu, prebíja nedostatok predstavivosti či rozmanitosti v príbehoch starých ľudí citlivým zobrazením každodenných patálií mužskej staroby v profesionálnych aj intímnych životoch.

 

Dane a smrť

 

Protagonisti série nie sú celkom každodenní starci – Norman je vplyvný muž, Sandy je krachujúci, ale úspešný učiteľ herectva, ktorého vlastná herecká kariéra zaostáva za tou pedagogickou. Ich celoživotné priateľstvo je disproporčné ekonomickým statusom a tiež v rozmere partnerstva – jeden trúchli za celoživotnou láskou, druhý má za sebou tri ukončené manželstvá a prežíva nemotorné začiatky nového vzťahu s Lisou, ktorá je od Sandyho mladšia takmer o dve dekády a zároveň je najstaršou študentkou herectva v jeho triede.

Pre pokračovanie článku a pre prístup do archívu, si prosím zakúpte ročné predplatné. Ďakujeme a prajeme dobré čítanie.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *