Make Europe Great Again? Radšej nie.

„¡Viva España!“ víta Petr Macinka zaplnené kongresové centrum v Madride. „¡Viva!“ odpovedá dav zborovo. Za búrlivého potlesku a s úškrnom na tvári si šéf českých motoristov užíva pravdepodobne vrchol svojej doterajšej politickej kariéry. Pod záštitou hnutia Patrioti pre Európu sa v hlavnom meste Španielska uskutočnil začiatkom februára politický zjazd s názvom Make Europe Great Again, odkazujúci na ikonický volebný slogan Donalda Trumpa. Prítomní boli Orbán, Babiš, Wilders či Le Penová.
Patrioti sa chcú inšpirovať novozvoleným americkým prezidentom aj vo svojom politickom ťažení a podmaniť si Európu. „Tornádo Trump v priebehu pár týždňov zmenilo svet. Jedna éra je na konci,“ hodnotí vo svojom príhovore maďarský premiér Viktor Orbán. „Hovorili nám, že sme minulosťou. Dnes vedia, že my sme budúcnosť!“ burcuje publikum.
Reconquista!
Túžbu znovu dobyť Európu prirovnávajú rečníci k reconquiste. Paralela je to príznačná vzhľadom na miesto konania konferencie. Termín odkazuje na historické vojenské ťaženia kresťanských kráľovstiev na Pyrenejskom polostrove. Kým európske monarchie bojovali o kontrolu nad Al-Andalus ovládanom moslimskými politickými entitami, protivníkmi Patriotov sú tradiční podozriví – globalisti, liberáli a ľavičiari.
A súper je to vskutku mocný. „My, patrioti, musíme konať rázne a s odvahou. Musíme vykynožiť štruktúry krajnej ľavice a liberálnych fašistov [sic!], ktorí zničili našu identitu, dedičstvo, prosperitu a bezpečnosť, aby nahradili našu kresťanskú civilizáciu ich chorou satanistickou utópiou,“ vyzýva predseda Konzervatívnej ľudovej strany Estónska Mart Helme.
Badáme tak posun rámcovať politický zápas spôsobom, ktorý spopularizovalo americké hnutie QAnon. Európska krajná pravica nikdy nemala problém koketovať s konšpiráciami, no pre satanistické sprisahania treba načrieť na úplné dno konšpiračného súdka. To však nemusí byť problém. Podľa Orbána „je čas hľadať nové konšpiračné teórie. Tie staré sa všetky ukázali ako pravdivé.“
Hnutie Patriotov nie je len o konšpiráciách. Odhliadnuc od Helmových apokalyptických výjavov, dobre vedia, kto je za dnešnú situáciu zodpovedný. Prebyrokratizovaný Brusel na čele s Ursulou von der Leyenovou, ktorý si bez demokratickej legitimity uzurpuje právo rozhodovať o životoch európskych občanov a občianok, pričom dusí suverenitu národných štátov. Patrioti majú jasné politické ciele a sú za ne pripravení bojovať.
Európa kresťanská, biela, motorizovaná a žiadna iná
Patrioti sa vo svojom manifeste zaväzujú k ochrane európskej identity a tradícií, ktoré sú „plodom antického a židovsko-kresťanského dedičstva“. „Ochránime kresťanstvo a tradičné hodnoty. Budeme chrániť normálnu rodinu: matka, otec a veľa detí,“ vysvetľuje účastníkom líder poľskej krajne pravicovej strany Konfederacja Krzysztof Bosak.
Hrozbu pre kresťanskú Európu vidia Patrioti aj v iných vierovyznaniach. „Boli ste prví, ktorí islam zatlačili mimo Európu a obnovili ste bohaté dedičstvo kresťanstva vo vašej krajine. Za to si zaslúžite náš obdiv,“ prihovára sa predseda holandskej vládnej, krajne pravicovej Strany slobody (PVV) Geert Wilders.
Odkaz na „židovsko-kresťanské hodnoty“ pre politické účely spopularizoval bývalý americký prezident Ronald Reagan. Pre Reagana boli tieto hodnoty antitézou voči materialistickému ateizmu Sovietskeho zväzu. Pre dnešnú krajnú pravicu predstavujú spôsob, ako spochybniť sekulárny charakter liberálnych demokracií, vylúčiť etnické a náboženské menšiny zo spoločenského a kultúrneho života a zároveň navonok deklarovať inkluzívnosť pre židovskú komunitu.
S deklarovanou ochranou európskej kultúry a „tradičných hodnôt“ úzko súvisí aj migrácia. Pre Patriotov je poskytnutie ochrany utečencom inváziou, bezpečnostnou hrozbou a spôsobom, ako nahradiť (biele) európske obyvateľstvo. „Nemáte dosť kriminality v Španielsku? Nemáte dosť moslimskej imigrácie? Nemáte dosť woke šialenstva?“ pýta sa Wilders. „Áno!“ odpovedá publikum a sálou sa opäť ozýva pokrik „¡Viva España!“.
Od začiatku takzvanej migračnej krízy uplynula viac ako dekáda. Pri snahe nájsť v Európe útočisko prišlo podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) zatiaľ o život minimálne dvadsaťpäť tisíc ľudí. Napriek vysokému počtu obetí a veľkému množstvu utečencov naďalej čeliacemu neľudským podmienkam, nebola Únia schopná situáciu systematicky riešiť. Migrácia tak ostáva ústrednou témou politického boja.
Patrioti vidia problém aj v chátrajúcom hospodárstve. Príčinou úpadku je podľa nich zelená tranzícia. „Green deal je mŕtvy!“ rázne tvrdí bývalý český premiér a šéf najsilnejšej opozičnej strany ANO Andrej Babiš. A s odkazom na Reaganovu ekonomickú politiku dodáva: „Brusel nás vedie k ekonomickému kolapsu.“ Súhlasí s ním aj francúzska nacionalistická politička a členka Národného združenia (RN) Marine Le Penová. Tvrdí, že energetická politika je fiaskom a „lídri priemyslu sa otvorenie búria proti absurdným samovražedným diktátom“. Nespokojnosť s údajným „environmentálnym fanatizmom“ a európskymi reguláciami cítiť naprieč viacerými príhovormi rečníkov a rečníčok.
Prvý cieľ – Zelená dohoda
Zelená dohoda je dnes číslom jeden na ich hit liste. Jordan Bardella, predseda klubu Patriotov v Európskom parlamente, si už čistí zbraň a hľadá komplicov. Koncom januára vyzval kolegov a kolegyne, aby tejto iniciatíve zasadili smrteľnú ranu. V liste adresovanom krajne pravicovým skupinám aj stredopravej Európskej ľudovej strane (EĽS) apeloval na „vytvorenie alternatívnej väčšiny voči ľavici, ktorá ohrozuje budúcnosť európskeho rastu,“ informuje portál Politico.
Európski konzervatívci a reformisti (ECR) Georgie Meloniovej sa už k Bardellovi pridali. Ľudovci zatiaľ jeho vábeniu hovoria nie. Boja sa, že prílišné zbližovanie sa s krajnou pravicou by ich mohlo pripraviť o tradičných partnerov – sociálnych demokratov a liberálov.
No EĽS už viackrát dokázala, že keď ide o správnu vec, vie byť flexibilná – či sa jedná o európsky rozpočet, venezuelské voľby alebo znižovanie ochrany lesov. Už počas eurovolieb sa z ich radov ozývala túžba oklieštiť Green Deal.
Samotní Patrioti nie sú v Európskom parlamente marginálnou skupinou. Disponujú osemdesiatimi šiestimi mandátmi, čo z nich robí tretieho najsilnejšieho hráča. Vo frakciách, ktoré možno definovať ako radikálne a extrémne pravicové, sedí 192 reprezentantov a reprezentantiek. To predstavuje viac ako štvrtinu všetkých europoslancov. Za posledné dve dekády dokázali tieto zoskupenia svoje zastúpenie v Bruseli strojnásobiť.
Z pódia do Bruselu
Macinkovi možno madridské pódium postačí. Avšak ambície jeho súputníkov isto nie sú obmedzené na turné po európskych metropolách. Nadchádzajúce voľby v členských štátoch majú potenciál prekresliť politické siločiary aj v Európskej rade. V tej má krajná pravica momentálne len dvoch členov: Georgiou Meloni a Viktora Orbána. Tichými spoločníkmi sú Dick Schoof z Holandska a slovenský premiér Robert Fico.
Čoskoro ich môže byť viac. Krajne pravicová Slobodná strana Rakúska (FPÖ), tiež člen Patriotov, vyhrala na jeseň 2024 voľby a zatiaľ neúspešne skladá koalíciu. V Česku sa voľby pomaly blížia a Babiš v prieskumoch valcuje súperov. Le Penová medzičasom testuje hranice komplexnosti Macronovho politického myslenia.
„Progresívna svetová elita kradne Európu bežným ľuďom, podobne ako v mytológii princeznú Európu uniesol býk. V Španielsku viete, ako sa so zúriacimi býkmi vysporiadať. Poďme toto splašené stvorenie skrotiť spolu! ¡Vamos, Patriotas!“ uzatvára Orbán výzvou do boja svoje vystúpenie v Madride.
Krajná pravica už dávno nie je na okraji európskej politiky. Túži byť v centre verejnej debaty, čo vďaka sociálnym sieťam nikdy nemala jednoduchšie. Najmä ak sa na jej stranu, podobne ako pri Trumpovi, priklonia technologickí oligarchovia. Vedia, čo chcú, neboja sa to otvorene povedať a nechýba im odhodlanie budovať európsku budúcnosť inšpirovanú mýtickou minulosťou.
Nám ostatným akákoľvek vízia Európy zajtrajška akútne chýba. Po pätnástich rokoch post-lisabonskej rezignácie na hlbšiu debatu o budúcnosti EÚ nemôžeme na rast euroskepticizmu reagovať už len periodickým nariekaním, že k nemu inklinuje čoraz viac voličov a voličiek.
Začať by sme mohli reflexiou, kde sme ako európske spoločenstvo zlyhali.
Autor sa venuje zahraničnej a európskej politike.
Text je súčasťou projektu PERSPECTIVES – novej značky pre nezávislú, konštruktívnu a multiperspektívnu žurnalistiku. Projekt je financovaný Európskou úniou. Vyjadrené názory a postoje sú názormi a vyhláseniami autora(-ov) a nemusia nevyhnutne odrážať názory a stanoviská Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA). Európska únia ani EACEA za ne nepreberajú žiadnu zodpovednosť.