Voľby do EÚ: Prečo sa voličstvo Tuska môže cítiť podvedené?

Jakub Bodziony20. mája 202431

Vzkriesenie moci Donalda Tuska v Poľsku sprevádzali slogany dvoch kľúčových sľubov – nápravy vlády strany Právo a spravodlivosť (PiS) a obnovenia tzv. „normálnosti“. Od vytvorenia Tuskovho kabinetu v decembri 2023 sa však objavil ďalší kľúčový aspekt – bezpečnosť. Premiér zdieľa názor, že žijeme v predvojnovej dobe, čo podčiarkuje výrazne zvýšenou medzinárodnou angažovanosťou v posledných mesiacoch. Tusk sa po boku poľského prezidenta Andrzeja Dudu vydal na sériu diplomatických misií vrátane významného stretnutia s Joeom Bidenom vo Washingtone.

Na kandidačnú listinu do Európskeho parlamentu sa dostalo viacero dôležitých ministrov jeho administratívy, ako aj osobnosti, ktoré vedú vyšetrovacie výbory skúmajúce nezrovnalosti predchádzajúceho režimu. Medzi týmito menami sú Marcin Kierwiński, ktorý pôsobí ako minister vnútra a tajomník strany Občianska platforma, minister kultúry Bartłomiej Sienkiewicz a Borys Budka, ktorý predsedá oddeleniu štátnych aktív a okrem iného riadi spoločnosti štátnej pokladnice. Možné tiež je, že sa do Bruselu presunú Michał Szczerba a Dariusz Joński, poslanci parlamentu, ktorí vedú kľúčové vyšetrovacie komisie zamerané na záležitosti ako používanie špionážneho softvéru Pegasus či tzv. „obálkové voľby“ naplánované počas pandémie COVID-19.

U Tuskových priaznivcov to môže vyvolať viaceré pochybnosti. Po prvé, jeho voliči sa môžu cítiť podvedení. Len pred polrokom odovzdali svoj hlas zástupcom, od ktorých sa očakávalo, [Read More]

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri:

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.