31. októbra v Žiline svietilo slniečko a na námestí sa dalo sedieť v tričku s krátkym rukávom. O pár ulíc ďalej krajský súd pred obedom zrušil rozhodnutie cudzineckej polície, ktorá odmietla udeliť trvalý pobyt Argentínčanovi zosobášenému so Slovákom. Dva týždne pred tým som v daždi stála pred Slovenským konzulátom v Londýne na pokojnej demonštrácii proti nenávisti voči LGBTQ+ menšine a triasla sa – sčasti od zimy. Správy o spoločenskej situácii na Slovensku sú premenlivé, počasie tiež.
Funny Weather od Olivie Laing je zbierka textov o umení. Má pomerne široký rozsah a obsahuje články o životoch umelcov a umelkýň, rozhovory so spisovateľkami, recenzie kníh, ľúbostné listy spevákom a eseje na rôzne témy. Základné otázky tiahnuce sa celou knihou sú: Ako umenie ovplyvňuje spoločnosť a ako spoločenská situácia ovplyvňuje umenie? Dokáže umenie zmeniť naše činy a myšlienky a má vôbec povinnosť robiť z nás lepších ľudí?

Olivia Laing dokončila Funny Weather v roku 2019. Zachytáva Brexit, zvolenie Donalda Trumpa, prvú vlnu Black Lives Matter a požiar v „paneláku“ Grenfell Tower. Vydanie knihy tesne predchádzalo pandémii Covid-19 a druhej vlne Black Lives Matter. Tesne nestihla vojnu na Ukrajine. Napriek tomu ostáva táto zbierka relevantná. V úvode ku knihe Olivia Laing konštatuje, že umenie nám umožňuje pochopiť životy ľudí okolo nás. A práve to pochopenie ovplyvňuje naše etické a morálne postoje. Ľudstvo často nie je schopné počúvať (s výnimkou hudby), ale občas čítame (knihy), sledujeme (filmy) a pozeráme sa (na obrazy). Preto je také dôležité vyhľadávať diverzné diela zrkadliace rôznorodé ľudské prežívanie (a nesústrediť sa len na umenie vytvárané cis hetero mužmi). Trénujme si skrz umenie empatiu, aby sa spoločenská situácia na Slovensku nemenila s každou zmenou počasia.

Somelierske info: Toto je kniha do každého počasia – do slnečných dní odporúčam iced americano so sebou na prechádzku, do tých zamračenejších Cabernet Sauvignon a skryť sa pod deku.

Olivia Laing: Funny Weather: Art in an Emergency. Picador, 2020.

Michaela M. Hanzelová

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: