Deťom kvalitu (alebo aj nie)

Lenka Dzadíková9. februára 2023476

Čo je vašou prvou asociáciou pri spojení „divadlo pre deti“? Napadne vám húf malých žiakov a žiačok hromadne sa hrnúcich na organizované predstavenie pre školy? Vchádzajú do divadla alebo do telocvične? Alebo sa vám ako prvý vynorí idylický obrázok slávnostne oblečenej rodiny, ktorá kráča do bábkového divadla? Vidíte princezné, drakov a čarodejnice? Zvieratká? A počujete pesničky? Vynárajú sa vám aj rôzne otázky hercov a výzvy na zapojenie sa do diania nejakým pokrikom?

Súčasné slovenské divadlo pre deti (teda vekovú skupinu približne do jedenástich rokov) má mnoho podôb, tvorí ho široká paleta druhov, žánrov, tém a prístupov. Možnosť ísť na divadelné predstavenie (alebo niečo, čo sa mu približuje) majú dokonca už deti od jedného roka, pre ktoré sú určené tzv. batoláriá. Na Slovensku vznikajú pre deti bábkové, činoherné, tanečné aj operné inscenácie, ktoré pripravujú zriaďované aj nezávislé divadlá. Široká je však aj kvalitatívna škála tejto tvorby.

Pesimistický pohľad

Divadlá tvoriace pre deti neoslovujú priamo svoju cieľovú skupinu. Musia sa obracať na rodičov alebo pedagogičky, ktoré rozhodujú o tom, do akého divadla dieťa vezmú alebo aké predstavenie sa uskutoční v škole. Pri tomto rozhodovaní hrá veľkú rolu fakt, ako ďaleko je najbližšia stála scéna, organizačný a finančný faktor. Kvality inscenácie sú zväčša až druhoradým kritériom [Read More]

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri:

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.