2020 11 AutonómiaTematický KapitálAnarchia ide do škôl

Barbora Bakošová9. novembra 202077

Anarchistky a anarchisti dlhodobo kritizujú štátny vzdelávací systém a upozorňujú, že etablované vzdelávacie inštitúcie podporujú hierarchické usporiadanie spoločnosti a podporujú nerovnosti. Ukazujú však i alternatívy, ako ku vzdelávaniu pristupovať inak.

 

Určite si ten okamih mnohí z vás vybavia: sedíte na hodine v škole a zmocňuje sa vás pocit odpojenosti, nechápania, prečo sa na vás non stop hrnie vlna informácií bez toho, aby bola možnosť trochu sa pozastaviť a pobaviť o nich. Pred maturitou začínajú vyučujúci až príliš často hovoriť o tom, čo sa vám bude a čo nebude hodiť pre vaše budúce povolanie, do akého predmetu sa oplatí „investovať“ snaha naučiť sa látku, aby sa táto investícia potom vyplatila na trhu práce.

 

Dnes vás na školách kvôli čoraz užšiemu prepojeniu vzdelávania s firmami a korporáciami skôr naučia, ako sa stať profesionálkou vo fastfoodovej gastronómii, ako získať pozíciu HR v banke alebo ako montovať karosériu automobilu, než by sa podporoval rozvoj kritické myslenie, komunikácia potrieb, schopnosť načúvať potrebám druhých alebo komplexné uvažovanie o medziodborových súvislostiach.

 

Pre pokračovanie článku a pre prístup do archívu, si prosím zakúpte ročné predplatné. Ďakujeme a prajeme dobré čítanie.

 

Barbora Bakošová

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *