„Čo musíme urobiť, aby sme niečo videli?“ začnete sa pýtať chvíľu po tom, čo vstúpite do galérie Medium na výstavu Tomáša Moravanského s názvom THERE THERE. Cítite sa trochu ako postava v počítačovej hre, ktorej cieľ a priebeh vopred nepoznáte. Postupujete preto intuitívne – opatrne vchádzate do tmavých miestností, oči sa snažia tme privyknúť, rukami pre istotu tápate pred sebou – nechcete predsa naraziť do umeleckého diela! Odrazu sa kdesi zasvieti. Nie však pri vás, ale vzadu, v úplne inej miestnosti. Tam niečo vidieť! Okamžite sa rozbehnete tým smerom, avšak kým dorazíte k cieľu, svetlo sa opäť stratí a s ňou aj akákoľvek vizuálna informácia. Avšak rozsvecuje sa v kúte miestnosti, z ktorej ste práve vybehli. Už ste na to prišli? Už viete, čo musíte urobiť?

Moravanský sa vo svojej tvorbe dlhodobo zaoberá vzťahom tela a priestoru, pohybom či post-tanečnou choreografiou. Pri návšteve aktuálnej bratislavskej výstavy sa v podstate tanečníkom stávate. Choreografiu ale nemáte vopred predpísanú, hľadáte a definujete si kroky a tanečné kompozície sami. Ak chcete niečo vidieť, nemôžete ostať pasívni, telo musí byť aktívne, musí podať výkon, musí nájsť kľúč k tomu, ako najefektívnejšie „pretancovať” z jednej miestnosti do druhej s motiváciou získať čo najlepší divácky zážitok. Získať aspoň nejaký zážitok! Lebo veď aké by to bolo, prísť na výstavu a nevidieť nič? Môže byť dostatočnou satisfakciou iba samotný pohyb po priestoroch galérie?

Skôr ako tradičné výstavné inštalácie vytvára Moravanský situácie, do ktorých návštevníka umiestňuje a necháva ho reagovať. Ironizuje zaužívané spôsoby interakcie s umením, dekonštruuje spoločenské očakávania, zvyklosti, ideologické interpelácie na naše telá. Výstavu THERE THERE môžeme chápať aj ako metaforu fungovania kapitalistického systému, v ktorom sa nevieme a nechceme potulovať bezcieľne. Každý úkon musí zákonite smerovať ku konkrétnemu výsledku, každá akcia potrebuje vyvolať viditeľnú reakciu. Čo však, keď efekt vášho (tanečného) kroku pocíti namiesto vás niekto iný? A čo sa stane, keď si uvedomíte, že na to, aby ste videli, potrebujete spolupracovníka? V galérii Medium sa môžete spoľahnúť na starý analógový kazeťák, ktorý sa vás usiluje presvedčiť, že zvolaniami „zima, teplejšie, teplejšie, horí“ naviguje vaše telá po výstave tým správnym smerom. Po čase si však uvedomíte, že potrebujete skutočného človeka. Takého, ktorý by tancoval spolu s vami a nie proti vám. To už ale vstupujeme do celkom iného spoločenského systému… Nebolo by nám v ňom lepšie?

Tomáš Moravanský: THERE THERE. Galéria Medium, Bratislava, 24. 5. – 3. 7. 2022.

Michaela Pašteková

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: