Umenie žiť v prepychu: Rozhovor s Alinou Lupu o prekarizovanej umeleckej praxi

Sasi Moran15. februára 2022519
foto: Alina Lupu

English version

Alina Lupu pochádza z Rumunska. Pracuje v Holandsku ako spisovateľka a postkonceptuálna umelkyňa. Vo svojej práci sa venuje neistým životným a pracovným podmienkam pracujúcich, hlavne v umeleckých profesiách. Má skúsenosti s prácou pre rôzne platformy, vrátane Deliveroo, Helpling alebo Uber. V súčasnosti sa výška jej budúceho starobného dôchodku odhaduje na približne dve eurá mesačne. Od roku 2021 je Alina taktiež členkou rady holandskej neziskovej organizácie Platform BK, ktorá skúma úlohu umenia v spoločnosti a vedie kampaň za lepšie umelecké politiky. Alina sa usiluje podnecovať diskusiu o spoločenskej úlohe vizuálnych umení, ktorá by prispela k zlepšeniu pozície (medzinárodných) umelcov a umelkýň.

Mohla by si nám na úvod objasniť, prečo hovoríš o umelcoch a umelkyniach ako o súčasti prekariátu? Čo je na ich práci prekérne?

Prekérna je netransparentnosť projektových rozpočtov a skutočnosť, že väčšinou ide o prácu na voľnej nohe – človek pracuje od projektu k projektu, nikdy nemá istotu v tom, kedy mu vyplatia odmenu. Umelkyniam a umelcom chýba stabilita a pravidelnosť príjmu. Súčasťou ich práce je časté zapájanie sa do rôznych grantových výziev, možno aj polovicu  času trávia nad žiadosťami, ktoré môžu a nemusia byť úspešné. Stále plánujete svoje budúce projekty, ale nemáte istotu, že dostanete príležitosť, aby ste ich realizovali. Nemôžete teda s istotou plánovať do budúcnosti, vždy [Read More]

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri:

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.