RapStory ako príbeh nevyužitého potenciálu

Michael Papcun15. februára 2022856
Foto: ČT

Možno si ešte pamätáte projekt RTVS Klubtúra, ktorý mal ambíciu pre slovenské publikum mapovať súčasnú undergroundovú klubovú scénu na Slovensku, no ukázal skôr jej nepriepustnosť pre pohľad zvonka, reprezentovaný moderátormi Michalom Kaščákom a Martinom Valihorom. O niečo šikovnejšie sa o predmete svojho záujmu, českej rapovej scéne, snaží referovať minuloročný projekt českej televízie (respektíve jej internetovej sekcie) RapStory. Krátky formát (jeden diel relácie má zhruba desať minút) nadväzuje na trendy súčasných internetových TV a snaží sa osvojiť si súčasnú audiovizuálnu reč aj jazyk komunity, ktorej je venovaný. Len škoda, že vo veľmi malej miere.

Desať epizód sa rozbieha chronologicky aj vertikálne (sledujeme prierez dejinami českého rapu, a zároveň aj pokrytie diverzity súčasnej scény), no finálny výsledok ostáva rozporuplný. Pútavý vizuál relácie sa rýchlo transformuje do klasického postupu hovoriacich hláv prestrihávaných archívnymi zábermi alebo videoklipmi. Väčším úskalím, než rýchlo odhalená formálna „tradičnosť“, je povaha informácií, ktoré RapStory ponúka. V tomto smere ide o sériu sfilmovaných (v komunite dobre známych) encyklopedických hesiel o vzniku scény a stručnú charakteristiku kľúčových interpretov. Pre fanúšikov a fanúšičky žánru sú oveľa atraktívnejšie napríklad youtubové formáty rozhovorov s rapovými interpretmi, ktoré sa nesú v rozvoľnenejšom štýle a prinášajú relevantnejšie náhľady dovnútra, na fungovanie celej scény.

Nepochybne lepšie zacielené boli filmy 20ers (2008) alebo Česká RAPublika (2008), zamerané na (v konečnom dôsledku naozaj) dôkladné zachytenie ducha dobového rapu. RapStory oproti nim, ako ambiciózna snaha o zachytenie scény ako celku skrz sériu krátkych portrétov, ostala v štádiu polotovaru. Pre diváctvo neznalé kontextu môže byť až príliš insiderská, pretože málo vysvetľuje celý kontext (najmä v prípade dielov o súčasnej rapovej scéne); pre fanúšikov a fanúšičky zasa plní skôr funkciu rekapitulácie a akejsi audiovizuálnej Wikipédie už známych (a dostatočne medializovaných) informácií bez väčšej pridanej hodnoty. Z RapStory sa tak stala story nevyužitého potenciálu.

RapStory, 2021, hudobná relácia ČT.

Michael Papcun

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: