Ujko sa na našej scéne pohybuje už pekných pár rokov – hudbu vydával ešte na kompilačkách Noize Konspiracy. Následne od roku 2013 začal vystupovať aj pod svojím raperským menom Prezident Lourajder, s ktorým sa dostal aj do povedomia širšej verejnosti. Projekt Ujko vydal svoj debutový pesničkový album Lo-Fi Noci až v roku 2020 a aktuálne sa vracia s druhým albumom Hudba k filmu.

Lo-Fi Noci, ktorý vyšiel ako tretí album labelu Weltschmerzen začiatkom pandémie, bol úzkosťou zhmotnenou skrz požičanú gitaru a neštylizovaný prednes. „Čaká nás najsmutnejšia jar / otrasné leto / skurvená jeseň / vyjebaná zima / máme za sebou hnusný január / máme za sebou ešte hnusnejší február / napiču marec / začína vyjebaný apríl / máj bude tiež napiču,” vravel Ujko v piesni Rok. Keď sa raz bude hľadať zeitgeistový album pandemických rokov, laureát je jasný.

V Hudbe k filmu vymenil Ujko gitaru za klavír, ktorý občasne dominuje a občas znepokojivo vystreľuje skrz synťákovú hmlu. Vokál ustúpil do pozadia a – okrem občasného zakašlania – sa slová vynárajú len na konci každej strany platne – v skladbách Téma 07 a Téma 15. Základné rámcovanie oboch albumov je jasné – Ujko ich vyskladáva okolo nástrojov, „na ktoré nevie hrať“. Avšak kým na Lo-Fi Noci sa dá nahliadať skrz autentickosť outsider artovej scény či pesničkárstvo Daniela Johnstona, Hudba k filmu je hudobne, kompozične a zvukovo suverénna.

Album funguje ako kompaktný a plynulý celok, naprieč ktorým nás vedú prelínajúce sa (a občas znepokojujúco povedomé) motívy, ruchy a šumy, popri ktorých sa v záverečnej tretine občasne dostávame aj k beatom. Ujko sa tak vracia k svojim inštrumentálnym koreňom. Tie mu sedia a vie nimi reflektovať beznádej rovnako zručne ako v prípade predchádzajúceho albumu. A keď zapne kopák, môžeme začať aj tancovať.

Ujko: Hudba k filmu. Weltschmerzen, 2023.

Daniel Vadas

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: