Budú trucky našimi novými národnými dejateľmi?
Výzva ešte neexistuje, už do nej prichádzajú žiadosti. Zasadnutie Rady Fondu na podporu umenia prinieslo viacero pozoruhodných momentov.

„Nie je to dokonalé, zatiaľ sa učíme,“ zareagoval Peter Grutka, ktorý je členom Rady FPU už takmer desať mesiacov, na niekoľkominútový výpočet pripomienok kancelárie fondu k návrhu mimoriadnej výzvy ministerstva kultúry, ktorú predložil na schválenie na dnešnom zasadnutí predseda rady Matúš Oľha. Výzvu týkajúcu sa „oblasti kultúry, folklorizmu a národných dejateľov“ avizoval Grutka už na zasadnutí rady 14. mája. Ministerstvo ju pripravilo bez konzultácie so zamestnancami Fondu na podporu umenia. Nejasný účel výzvy, nejasne špecifikované právne formy, nejasní oprávnení žiadatelia či oprávnené výdavky, chýbajúca alokácia pre výzvu – to je len zopár z námietok, ktoré za kanceláriu fondu vymenovala tajomníčka rady Eva Turanská.
Upozornila tiež, že návrh výzvy nie je v súlade s rozpočtom fondu a s limitmi verejných výdavkov či schémou štátnej pomoci de minimis. Podľa nej môže žiadateľ získať maximálne 300-tisíc eur za tri roky, pričom v návrhu znenia sa uvádza ako výška dotácie rozpätie 5 až 600-tisíc eur (Grutka neskôr uviedol, že ide o „preklep“). Turanskej tiež chýba v návrhu akákoľvek zmienka o odborných komisiách – nie je zrejmé, či o žiadostiach bude rozhodovať jedna prierezová komisia alebo vznikne viacero komisií. Grutka všetky tieto pripomienky označil za „nuansy, ktoré treba vyčistiť“.
Nedočkaví žiadatelia
Nie je to prvýkrát, čo rada vyslovene odflákla nejaký návrh – spomeňme si napríklad na štatút, ktorý chcela schváliť v decembri minulého roka s množstvom protizákonných úprav s tým, že „neskôr ich opravia“. Opravu, ak niečo nebude fungovať, sľuboval koniec koncov aj Roman Michelko po schválení devastačnej novely zákona o FPU v máji 2024. Deštrukcia prebieha, k žiadnej náprave novely doteraz nedošlo.
Každopádne, o návrhu mimoriadnej výzvy sa nakoniec dnes nehlasovalo, rada počká na upravený návrh. Kto však nečaká sú nedočkaví žiadatelia! Už v pondelok sa na instagramovom profile FPU.slobodne objavila informácia, že do kancelárie boli doručené žiadosti do vyššie spomínanej mimoriadnej výzvy a to napriek tomu, že ešte nebola vyhlásená. Na dnešnom zasadnutí rady označil Peter Grutka túto informáciu za hoax. „Ministerstvo kultúry neavizovalo nikomu dopredu, že sa bude realizovať výzva a takisto nikto z ministerstva neposlal fondu žiadne informácie alebo žiadosti dopredu,“ vyhlásil.
Eva Turanská však vzápätí predložila dôkazy v podobe piatich žiadostí, ktoré na fond prišli v obálke priamo z ministerstva kultúry s prezentačnou pečiatkou ministerstva. Grutka pokračoval v spochybňovaní dôkazov: „Toto mi pripadá zase ako ďalšia provokácia z nemenovaného občianskeho združenia a nie ako akcia ministerstva kultúry.“ Žiadosti na základe infozákona získala platforma Otvorená kultúra! a pár hodín po zasadnutí fondu ich zverejnila. Štyri predložilo občianske združenie s názvom Európsky inštitút pre nezávislé informácie, jednu OZ Neogotický kaštieľ v Galante. Za pozornosť stojí, že hoci ide o zdanlivo dve rozdielne združenia, žiadosť na projekt Truck Country – Zelená Voda, Nové mesto nad Váhom 2025 (OZ Európsky inštitút pre nezávislé informácie) obsahuje rovnaké rozpočtové položky ako projekt Slávny Rod Esterházy de Galanta – Bitka pri Veľkých Vozokanoch (OZ Neogotický kaštieľ v Galante). Rozpočtové položky si pritom každý žiadateľ definuje sám.
A áno, podľa názvu jedného z projektov hádate správne, do mimoriadnej výzvy, ktorá sa má týkať kultúrnych dejateľov či rozvoja a ochrany kultúrnych hodnôt sa prihlásil festival „veľkých áut“ (tzv. truckov). Ako sa píše v samotnej žiadosti, motoristický novinár Stanislav „Stanley“ Cvengroš označil tento festival za „zraz plnokrvníkov, ktorým v žilách koluje nafta namiesto krvi. Teším sa na toto stretnutie so starými dobrými priateľmi, s gulášom a pečenou klobásou v ruke.“ Kladiete si otázku, ako toto podujatie zapadá do profilu podpory FPU? Nuž, veď jeho súčasťou budú koncerty! „Hudobné kapely uvoľnia atmosféru a prepojenie verejnosti a nákladnej dopravy.“ Mimochodom, tejto citovanej vete predchádza jedna, ktorá začína „in medias res“, malým písmenom a obsahovo je viac ako pozoruhodná: „neustála práca na školení v oblasti energetiky tak aby aj nákladná doprava vykazovala zlepšenie vplyvu na životné prostredie formou hudobnej produkcie.“ (zámerne ju uvádzame v pôvodnom znení, aj s chybami – pozn. red.).
Projekt Truck Country si žiada financie vo forme dvoch žiadostí na dve etapy (hoci zo žiadostí nie je jasné, čo sa tým presne myslí) v celkovej sume 369 140 eur.
Formuláre žiadostí, ktoré si žiadatelia iba stiahli na webovom sídle fondu, nakoľko v registračnom systéme výzva zatiaľ neexistuje, sú vyplnené chaoticky, nedostatočne, nič sa napríklad o OZ Európsky inštitút pre nezávislé informácie zo žiadosti nedozvieme, nakoľko sekciu „charakteristika žiadateľa“ si združenie interpretovalo ako charakteristiku podujatia, na ktoré podporu žiada. Ani internet nám toho veľa o združení neprezradí, nemá dokonca ani žiadnu webstránku. V jeho mene ešte minimálne minulý rok konal Mgr. Michal Pevný.
Ja by som sa týmto bodom nezaoberal
Hlbšiu investigatívu prenechám kolegom a kolegyniam z iných médií, pristavím sa ešte pri dvoch bodoch z dnešného zasadnutia. Rada si dnes zvolila dočasne povereného riaditeľa – Františka Kornaja, ktorého životopis vraj Matúš Oľha dodá fondu v blízkych dňoch. Avizoval však, že ide o „manažéra s praxou v kultúre“. Pre portál Aktuality.sk Kornaj uviedol, že do fondu príde ako personálny manažér a bude chcieť „upokojiť situáciu“. Opakuje sa tak rovnaký scenár ako v prípade Slovenskej národnej galérie. Do funkcie bude na šesť mesiacov vymenovaný človek, ktorý nepozná prostredie. Výberové konanie na riadneho riaditeľa sa odkladá na neurčito.
Za zmienku stojí tiež moment, keď Oľha vyhlásil, že „kultúra nemá byť spolitizovaná“. Bol to pritom on sám, ktorý na jednom z dávnejších zasadnutí vyhlásil, že rada fondu je nadradená odborným komisiám aj z dôvodu, že rozhoduje „v širšom politickom kontexte“. Opäť obvinil fond z toho, že patrí „jednej opozičnej strane“. Aj uvedené tvrdenia viedli nepochybne k tomu, že výpoveď podali ďalší zamestnanci fondu, vrátane Evy Turanskej, ktorá patrí ku kľúčovým postavám inštitúcie. Za odchádzajúcich zamestnancov prečítala spoločné vyhlásenie, v ktorom vyjadrila ľútosť najmä nad tým, že členovia rady s kanceláriou prakticky nekomunikovali a odvolaním riaditeľa Róberta Špotáka priniesli ešte väčší chaos a neistotu. Vymenovala aj ďalšie nezmyselné rozhodnutia rady, ktoré ohrozujú chod fondu. „Sme to naozaj my, kto bojkotuje fond?“ pýtajú sa zamestnanci. Vraj dali rade šancu, hoci im výrazne komplikovala prácu a došlo aj na vyhrážania. To, že zotrvali až doteraz, robili z úcty k žiadateľom a žiadateľkám.
Výzva Grutku sadnúť si za jeden stôl a komunikovať vyznela tak viac ako cynicky – Rady FPU za spoločným stolom sa konali v uplynulých mesiacoch často, avšak to nominanti ministerstva stretnutia za „jedným stolom“ nie raz zámerne ignorovali.
Jedným z bodov zasadnutia bolo tiež prerokovanie sporných žiadostí, t.j. projektov, ktoré Rada FPU podporila napriek tomu, že sú v rozpore so štruktúrou podpornej činnosti alebo s vnútornými predpismi fondu. Turanská bod obhajovala tým, že finančné prostriedky ešte žiadateľom vyplatené neboli, a tak by rada mohla vykonať nápravu. Oľha sa bez diskusie vyjadril, že rozhodnutie v prípade týchto projektov už padlo a nevidí dôvod sa k nim vracať: „V tejto chvíli je to podľa mňa nezmyselné, lebo narušíme dôveru v rozhodovanie. Ja by som sa jednoducho týmto bodom vôbec nezaoberal. Kto je za?“
Matúš Oľha spoločne s Martinou Šimkovičovou a Lukášom Machalom na tlačových konferenciách opätovne obviňujú fond z toho, že v minulosti podporoval iba spriatelené subjekty, že všetko bolo vopred dohodnuté, že mnohí žiadatelia boli zámerne ignorovaní a na fond bola „nacucnutá“ iba úzka skupinka ľudí. Nuž, udalosti posledných dní ukazujú, že to práve súčasní členovia rady popierajú všetky etické princípy fondu. Na možné konflikty záujmov nedávno upozornil Michal Ditte, dramaturg Divadla Pôtoň v Bátovciach a manažér Divadla Akadémie umení v Banskej Bystrici či platforma Otvorená kultúra!. Dnes zverejnené žiadosti neštandardné praktiky len potvrdzujú.