Spoločnosť je dnes tak výrazne polarizovaná, že pred tým ťažko zatvárať oči. Vzájomné nepochopenie ľudí z opačných strán názorového spektra vyúsťuje do konfliktov. Súvisia názorové rozdiely s triednym delením? Má pojem triedy ešte opodstatnenie? A ako súvisí s rivalitou medzi „mestskou kaviarňou“ a „vidiekom“? O tom hovorí v rozhovore Kateřina Nedbálková, sociologička a autorka kníh Pracovať či Tichá drina.
Na jeseň som sa zúčastnila diskusie dvojtýždenníka A2, na ktorej ste s historikom Ondřejom Danielom hovorili o rozdieloch medzi mestom a vidiekom. Skúma sociológia rozdiely medzi mestom a vidiekom? Je rivalita medzi nimi existujúci sociologický fenomén?
Povedala by som, že fenomén to je, ale podložiť to by bolo komplikované. Empirickými dátami by to išlo ťažko, pretože sociológia nevníma vidiek ako jednotnú skupinu. Rozlišuje viaceré typy vidieka. Ľudia, ktorí tam žijú, majú dosť odlišné životné podmienky. Nedá sa to polarizovať na jeden vidiek a jedno mesto. Ľudia však túto polaritu používajú a zdá sa mi podstatné, že sa objavuje v každodennej reči. Sociológovia sa majú zaujímať o to, v akých dichotómiách ľudia uvažujú. Toto je jedna z nich. Prejavuje sa to priamočiarymi výrazmi ako „dievča z dediny“ či „dedinský ťuťmák“ alebo zaobalené vo výrazoch ako „obyčajní ľudia“. Objavuje sa to [Read More]