Tri krízy: Ukrajina, Sýria, Venezuela

Sára Činčurová13. augusta 2022410

V poslednej dobe mám ako humanitárna reportérka možnosť pozorovať atypický historický paradox. Tri rastúce utečenecké krízy, ktoré sa odlišujú situáciami a tým, ako  sú utečenci prijímaní, sa v týchto dňoch zvláštnym spôsobom zhodujú v číslach.

V júli 2022 bolo v Európe zaregistrovaných 5 650 272 ukrajinských utečencov, pričom celkovo ich z krajiny ušlo približne 8,7 milióna. Na druhej strane, počet Ukrajincov, ktorí sa vrátili naspäť, je odhadovaný na viac než tri milióny, takže určiť presné číslo nie je úplne možné. S veľkou pravdepodobnosťou je však vyššie než 6 miliónov. Podobné čísla má aj Sýria: do dnešného dňa z nej ušlo do iných krajín 6,6 milióna ľudí. Vyše 6 miliónov ľudí utieklo aj z Venezuely, ktorej migračná kríza bola až donedávna považovaná za druhú najväčšiu vo svete, hneď po Sýrii.

Tri najväčšie svetové utečenecké krízy je tak možné v čomsi porovnávať. Hoci sú čísla podobné, každá zo situácií je odlišná. Bohužiaľ, odlišné sú aj spôsoby, akými sú utečenci prijímaní.

Počas tohto roka som mala možnosť urobiť reportáže súvisiace so všetkými troma krajinami. Reportovala som z Venezuely (v máji a júni), z Ukrajiny (v januári, februári, marci a máji), v apríli som zase v Istanbule spovedala utečencov zo Sýrie [Read More]

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri:

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.