2021 02 Kultúrne politikyTematický KapitálTam a späť – príbeh kultúrnej úradníčky

Zuzana Hekel9. februára 202160

K práci vo verejnej správe ma priviedla séria náhod. Ako celkom bežná sídlisková bifľoška s klasikou výchovou som snívala o tom, že raz budem písať knihy. Ako som sa teda ocitla na úradnej stoličke? 

Chcela som ísť do Prahy, ale prvou zhodou náhod som skončila v Bratislave. Len čo som vyštudovala divadelnú réžiu na VŠMU, nastúpila som ako dramaturgička do divadla Aréna. Dodnes to vnímam ako druhú zásadnú náhodu, ktorá sa začala na ceste autom s Martinom Čičvákom na spontánne stretnutie s Jurajom Kukurom, na neplánovaný pohovor, po ktorom som dostala zamestnanie. V aute na plné pecky znela ária z Belliniho opery I Capuleti e i Montecchi a tam niekde sa začala moja druhá škola   praktický postgraduál v jednom z najprogresívnejších kamenných divadiel, aké vtedy v Bratislave pôsobili, s tvorcami a tvorkyňami, ktorí pre mňa boli (a dodnes sú) zosobnením nepretržitého hľadania neošúchaného a autentického divadelného jazyka. Aréna mi otvorila vnímanie divadla v úplne iných filozofických aj estetických súvislostiach, než sa o ňom učilo na škole. A začala som prekladať hry. Rýchlo som pochopila, že aby bol preklad živý, nerobí sa z jazyka, ale do jazyka.

Po piatich rokoch si ma našla tretia náhoda. Aréna je v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja, odkiaľ ma oslovili, aby som viedla Odbor cestovného ruchu a kultúry (vtedy sa ten úrad takto volal a tieto dve oblasti aj skutočne obsahoval). Nemala som ani najmenšieho poňatia, do čoho sa púšťam. Bol to skok do neznáma, ale viedol ma bližšie neurčený pocit, že to bude zaujímavé.

Americký sen na slovenský regionálny spôsob

Napokon som tam prežila určujúce obdobie. Objavila som typ práce a uvažovania, ktorý ma napĺňal a v ktorom som sa cítila byť dovtedy najprínosnejšia. Úradnícku prácu ľudia bagatelizujú, podceňujú a niekedy aj zosmiešňujú  nikto nevnímal ako pokrok, že sa zo [Read More]

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte ročné predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Kapitál, 2018 — projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia