Severoírsky konflikt z pohľadu žien

Tomáš Hučko10. júna 20191264

Minulý rok vyhrala prestížnu Man Booker Prize prvýkrát v histórii spisovateľka zo Severného Írska, rodáčka z Belfastu Anna Burns. To, že porota sa rozhodla oceniť jej román Milkman, ktorý popisuje etnicko-nacionalistický konflikt v Severnom Írsku známy aj ako „The Troubles“, môžeme vnímať ako politický akt, akési oneskorené priznanie britského podielu na tomto tragickom období severoírskych dejín.

Bezmenná protagonistka vyrastá v bezmennom meste koncom sedemdesiatych rokov. Bezmenní sú vlastne aj všetci okolo nej, ľudia v jej okolí sa oslovujú len prezývkami, prípadne rodinnou príslušnosťou. Akoby boli mená v bezmennom konflikte nebezpečné, príliš konkrétne, osobné. Prezývku má aj jeden z lokálnych paramilitaristických rebelov Milkman, ktorý sa rozhodne mladé osemnásťročné dievča zviesť. V atmosfére všeobecnej paranoje a klebiet sa jeho úmysly, i keď nezrealizované, stávajú v mysliach celej komunity automaticky skutkom. Vo vystrašenej spoločnosti, poznačenej neustálou teroristickou hrozbou, či už zo strany rebelov, alebo štátu, sa klebeta stáva silnou zbraňou. Kto ovláda chýry, ovláda spoločnosť.

Anna Burns veľmi autenticky opisuje situáciu, v akej sa nachádza komunita, ktorú ovláda strach a nedôvera. Keď sa štát stáva úhlavným nepriateľom a ľudia sa musia spoliehať na iné, neštátne organizácie a väzby, často založené na násilí a zneužívaní moci. V tejto dusnej atmosfére sa najzraniteľnejšou skupinou stávajú ženy. Práve ony sú v realite, ktorá sa vymkla z rúk, najčastejšie obeťami sexuálneho a mocenského útlaku. Román Anny Burns je silným svedectvom tohto útlaku a upozornením na to, že psychické násilie páchané na ženách býva často rovnako traumatické a bolestivé ako to fyzické.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: