Seriál o športe, v ktorom nezáleží na počte gólov

Marek Hudec14. decembra 2021896

Prostredie športu často vnímame ako toxicky „mačoidné“, ktoré sa vysmieva slabosti a netoleruje prehru. Možno preto sa v auguste s obdivom po celom svete šírila fotografia britského potápača Toma Daleyho, ktorý si bez hanby do hľadiska počas olympijských hier vzal štrikovacie ihly. Negatívny stereotyp sa snaží nabúrať aj skvelý komediálny seriál Ted Lasso.

Respektíve, vymyslel si hrdinu, ktorý sa snaží vžité modely „chlapského” správania zbúrať v anglickom futbalovom tíme. Ted je skrátka naivný dobrák a kvôli zlomyseľnému plánu sa stane trénerom v športe, ktorému vôbec nerozumie. On to však berie ako výzvu, nevšíma si posmešky ani lynč v médiách.

Jednou z jeho prvých iniciatív bolo motivovať nedôverčivých futbalistov k čítaniu. Ako diváci a diváčky tušia, nápad sa síce spočiatku nestretne s nadšením, no končí úspechom. Hoci je seriál často predvídateľný, darí sa mu prekvapovať. Vo väčšine športových príbehov sa hrdinovia a hrdinky pomaly blížia k víťazstvu, no tím v Ted Lasso málokedy boduje. Zaujímavé je, ako scenár tlačí do úzadia samotné zápasy a športové pravidlá. Akoby na počte gólov vôbec nezáležalo, dôležité je, kam sa postavy vyvinú a či sa stanú lepšími ľuďmi. Seriál často uvažuje o tom, ako sa vie nesmelý jedinec presadiť v spoločnosti, ako sa správať citlivejšie k okoliu, ako odolať tlaku väčšiny a prejavovať pocity, hoci nás rodičia učili niečo iné. Do falošného „drsniactva” sú tlačení nielen chlapi, ale aj ženské postavy. Britská herečka Hannah Waddingham skvele stvárňuje majiteľku futbalového tímu, ktorá koná najprv veľmi zákerne, no zisťujeme, že sa tým snaží vyrovnať svojmu exmanželovi, predchádzajúcemu majiteľovi.

Je to balzam na dušu, ktorý však v druhej sérii získava temnejšie tóny. Hlavný hrdina Ted síce pôsobí ako vzor duševného pokoja a optimizmu, no keď ho začnú trápiť panické záchvaty, má problém prijať psychologickú pomoc. Pôsobí dojemne, keď sa vyrovnáva s poruchou a zveruje sa s ňou podriadeným. V zmysle formy Ted Lasso neprináša nič nové. Je klasicky nakrútený, stavia na tradícii britských a amerických sitkomov a skúseností jeho tvorcu, producenta Billa Lawrencea. Viaceré z prvkov nového seriálu nájdeme aj v jeho predchádzajúcom hite, seriáli Scrubs. V ňom Lawrence vyvracal stereotypy súvisiace s lekárskym prostredím a taktiež miešal odľahčené momenty s tvrdým realizmom. V súčasnej mainstreamovej popkultúre by sme však ťažko hľadali iný titul, ktorý má potenciál osloviť masy a zároveň povedať niečo hlboké o súčasnosti.

Marek Hudec

Ted Lasso: séria II, tvorcovia: Jason Sudeikis, Bill Lawrence, Brendan Hunt, Joe Kelly, Spojené štáty americké (12-dielny TV seriál). Premiéra na Apple TV+: 23. júla 2021.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: