Seriál o Alžbete II. sa blíži k záveru, opakuje svoje staré šlágre

Marek Hudec12. decembra 2022362

Dramatizácia života nedávno zosnulej Alžbety II. patrila v predchádzajúcich sezónach k vrcholom súčasnej televíznej tvorby. Z nových epizód The Crown, ktoré Netflix sprístupnil začiatkom novembra, cítiť, že podobne, ako kráľovná v príbehu hodnotí svoje niekdajšie chyby a zmieruje sa so skutočnosťou, že najlepšie dekády má už za sebou, aj seriál The Crown sa pomaly lúči s diváctvom.

Hoci seriálový štáb najprv oznámil, že piata séria bude poslednou, o pár mesiacov neskôr sa ju predsa rozhodli doplniť ešte o jednu. Zdá sa, že toto rozhodnutie výrazne ovplyvnilo kvalitu seriálu. Dej doteraz pôsobil zhustene, dialógy plné sarkazmu odovzdávali len tie najnevyhnutnejšie informácie, tempo rozprávania bolo dokonale vyvážené. V piatej sérii plynie všetko akosi pomalšie, lenivo a namiesto toho, aby hlavný scenárista Peter Morgan a jeho tím prinášali príbehy nové, venujú sa dejovým líniám, ktoré už rozoberali v minulosti.

Možno tým odkazujú na starnutie. Postavy v dôchodkovom veku sa obzerajú do minulosti, spomínajú na zašlú slávu. Hoci melancholický tón novej série čiastočne správne odráža prežívanie hrdinov a hrdiniek, nedá sa zbaviť pocitu, že autor opakuje rebríček svojich šlágrov: korodujúce manželstvo Alžbety II. a princa Phillipa, staré spory s jej sestrou, konflikt so synom Charlesom. Keď kráľovná obhajuje svoje prehrešky, musí opakovať argumenty, ktoré vravela v minulých sériách. V tejto navyše pôsobí ako pasívnejšia postava a niekedy sa zdá, že k jej vláde a odkazu monarchie Morgan a jeho tím pristupujú až príliš láskavo.

Zvedavosť, ako seriál spracuje posledné dni princeznej Diany a ako ho ovplyvní dejová línia s rodinou Al-Fayedovcov, zostane neuspokojená. Napriek výhradám však viacero epizód udiera na správnu citovú strunu, najzaujímavejšia sa pozrie podrobnejšie za kulisy vysielania BBC, požiar vo Windsorskom zámku pôsobí pomerne apokalypticky. A hoci piata séria pôsobí spomalene, scenár je napísaný dostatočne lišiacky na to, aby sme ho nedokázali vypnúť.

Herecky prináša stále najvyššiu ligu. Exceluje Elizabeth Debicki v roli Diany a taktiež nová kráľovná, Imelda Staunton, hoci pre časť diváctva bude ťažké si uvedomiť, že hrá o naše sympatie na rozdiel od jej najslávnejšej roly zlodušskej profesorky Umbridgeovej z Harryho Pottera.

The Crown, 5. séria, tvorca: Peter Morgan, Veľká Británia, USA (10-dielny TV seriál). Premiéra na Netflixe: 9. novembra 2022.

Marek Hudec

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: