Seriál o aktivizme si mohol odpustiť pandemickú vsuvku

Marek Hudec17. novembra 2021890

Bohatí tínedžeri sa v novej verzii seriálu Gossip Girl okrajovo rozprávajú o veľkej pandémii, ktorú prežili pred pár mesiacmi a v trileri You psychopatický manželský pár zabije popleteného antivaxera. Televízna popkultúra začala glosovať spoločenskú situáciu súvisiacu s koronavírusom, a zrejme najďalej zašli záverečné epizódy netflixovského titulu Dear White People.

V ňom niekoľko afroamerických študentov systematicky upozorňuje na rasizmus prítomný na univerzitnom kampuse. Niektorí sú vo svojom aktivizme priamejší a organizujú protesty, iní hľadajú jemnejšie spôsoby, ako svoje okolie ovplyvniť. Hlavná hrdinka Sam napríklad moderuje progresívnu rozhlasovú reláciu v študentskom rádiu a v poslednej sérii sa podieľa na príprave školského muzikálu tematizujúceho život menšín.

V jednej dejovej línii sledujeme rozlúčku hlavných hrdinov s vysokoškolským životom, väčšina z nich uvažuje nad svojou kariérou. V ďalšej sa príbeh vyberie o niekoľko rokov vpred, konkrétne do dystopickej budúcnosti plnej lockdownov, online stretnutí a sofistikovane navrhnutých respirátorov. Téma pandémie, podobne ako v ďalších spomenutých seriáloch, aj v Dear White People pôsobí ako trochu silené ozvláštnenie deja, komediálne ladená vsuvka na okraji. Hoci sa scenáristovi Justinovi Simianovi darí na súčasnosť reagovať ostrým a inteligentným humorom, nevieme sa zbaviť dojmu, že televízni autori a autorky zatiaľ nenašli vhodný spôsob, ako zachytiť celosvetovú tragédiu.

Napriek bizarne pôsobiacim scénam z budúcnosti posledné epizódy zanechajú silný dojem. Seriál Dear White People vedel vždy skvele komentovať predsudky, aktivizmus a morálne problémy, ktorým čelia ľudia z akejkoľvek menšiny. Ako sa začleniť a zároveň si nastaviť hranice toho, čo sme schopní tolerovať a čo nie? Dilemy sa v príbehu často týkajú umenia. Jedna z postáv sa rozhoduje, či má v školskom muzikáli ponechať explicitnú scénu, ktorá vedeniu školy prekáža, no obsahuje silné posolstvo o predsudkoch voči sexuálnej práci a HIV pozitívnym ľuďom. Ďalší hrdina v ťažkej chvíli zvažuje, či prijme veľkú sumu peňazí výmenou za prípravu nábožensky orientovaného filmu. Robota ho neláka, no je na mizine a verí, že by zadanie vedel spracovať zaujímavo.

Spomenutá Sam zas čelí mladšej študentke, ktorá kritizuje, že jej aktivizmus nie je taký dôrazný ako kedysi. Tento konflikt kladie nástojčivú otázku mnohým z nás. Vyžadujú si širšie spoločenské zmeny radikálne kroky, alebo naopak spoluprácu s mocnými a existujúcim nespravodlivým systémom? Ak mali hrdinovia a hrdinky príbehu v predchádzajúcich sériách o sebe pochybnosti, v poslednej prichádzajú do zlomového bodu. Univerzitný život sa končí a oni musia vymyslieť, ako prežiť. Napriek často humorne ladeným scénam sa príbeh zbieha do mimoriadne dramatického momentu, na ktorý nás Simian pripravuje v náznakoch počas záverečných titulkov jednotlivých epizód.

Marek Hudec

Dear White People: Volume IV, tvorca: Justin Simien, Spojené štáty americké (10-dielny TV seriál). Premiéra na Netflixe: 22. septembra 2021.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: