Prečo si nekúpim počítač

Wendell Berry17. februára 2024530
Číslo o Wendellovi Berrym sprevádzajú diela Dávida Koroncziho

Ako takmer všetci, aj ja som závislý od energetických korporácií, ktoré neobdivujem. Dúfam, že sa mi podarí aspoň trochu sa od nich odpojiť. Vo svojej práci sa na nich snažím byť závislý čo najmenej. Ako farmár robím takmer všetku svoju prácu s koňmi. Ako spisovateľ pracujem s ceruzkou alebo perom a kusom papiera.

Moja manželka prepisuje moje práce na písacom stroji Royal Standard, ktorý som kúpil v roku 1956 a dodnes funguje ako nový. Keď moje texty prepisuje, vidí veci, ktoré nesedia a označuje ich malými značkami na okrajoch. Je mojím najlepším kritikom, pretože ona najlepšie pozná moje časté zlozvyky a nedostatky. Taktiež chápe, niekedy lepšie ako ja, čo by som mal povedať. Myslím, že v našej chalupe máme malý literárny priemysel, ktorý funguje dobre a príjemne. Nevidím na tom nič zlé.

Viacerí ľudia mi už povedali, že by som si kúpou počítača výrazne pomohol. Moja odpoveď je, že to neurobím. Mám na to niekoľko dôvodov, a myslím, že sú dobré.

Prvý som spomenul už na začiatku. Nerád by som si myslel, že moja práca spisovateľa by sa nedala robiť bez priamej závislosti od ťažby uhlia. Ako by som mohol s čistým svedomím písať proti znásilňovaniu prírody, keby som sa pri písaní na tomto [Read More]

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri:

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.