2018 12 BývanieTematický KapitálPrávo na bývanie nie je samozrejmosť, ale boj

Barbora Bírová12. decembra 201848

Ceny nehnuteľností a výška nájmov v bytoch v posledných rokoch stúpajú, výrazne najmä vo veľkých mestách. Rastie tak i počet ľudí, ktorí domov stratili alebo im jeho strata reálne hrozí. Tiež sa ale stále rozširuje skupina ľudí, ktorých bývanie je neisté, nekvalitné či nevyhovuje ich potrebám.

 

Počet rodín a jednotlivcov žijúcich v dočasnom či nevyhovujúcom bývaní rastie naprieč Európou. V Londýne sa množstvo rodín v dočasnom ubytovaní zvýšilo od roku 2010 o 50 %. Vo Varšave sa od roku 2013 zvýšil počet ľudí, ktorí prespávajú v núdzových prístreškoch, o 37 %. V Aténach je teraz jeden zo sedemdesiatich ľudí bez domova. Nedostupnosť bývania sa prejavuje ako globálny problém. Z bývania − základnej ľudskej potreby − sa stáva luxus.

Alarmujúca situácia postihuje čoraz väčšie množstvo ľudí a zasahuje i príslušníkov strednej triedy. Rôzne podoby bytovej núdze sa už netýkajú len jednotiek percent sociálne najslabších obyvateľov, ale zasahujú do života zásadnej časti spoločnosti. Problematická situácia sa týka i Slovenska. Na to, aby sme porozumeli súčasnému dianiu, potrebujeme poznať historické, politické a socio-ekonomické kontexty.

Pre pokračovanie článku a pre prístup do archívu, si prosím zakúpte ročné predplatné. Ďakujeme a prajeme dobré čítanie.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *