Oceánsky manifest nenásilia

Juraj Mydla18. novembra 2022337

K téme novembrového čísla Kapitálu odporúčam ekofeministické sci-fi A Door into Ocean od mikrobiológa*ičky a spisovateľa*ky Joan Slonczewski (pozn. red.: Slonczewski je nebinárna osoba, v angličtine používa zámená they/them). Celý povrch planéty, na ktorej sa odohráva dej tejto knihy, totiž tvorí oceán – oceán, ktorý nie je len zdrojom extraktivistického rybolovu či obchodnou cestou, ale komplexným ekosystémom.

Pri čítaní sa mi neustále vybavovali pasáže z poviedky Ursuly Le Guin Svet je les, les je svet. Až neskôr som sa dozvedel, že A Door into Ocean je rovnako odpoveďou na tento príbeh, ako aj na Dunu Franka Herberta. V oboch sú centrálnymi témami pacifizmus, antikolonializmus a ekológia. Svet je les, les je svet je odpoveďou na vojnu vo Vietname, kým A Door into Ocean hlavne reakciou na eskaláciu studenej vojny. V oboch figuruje aj podrývanie tradičných predstáv o rode.

Dej poviedky Le Guin sa odohráva na husto zalesnených ostrovoch na planéte Athše. Ľudia zo Zeme (Terra) tu založia vojenskú kolóniu na ťažbu dreva. Rozbehne sa známy kolonizátorský kolotoč ničenia lokálneho ekosystému a zotročovania pôvodného obyvateľstva. No v závere knihy sa dovtedy pacifistické obyvateľky a obyvatelia Athše vzbúria a príjmu od kolonizátorov „dar“ – rozhodnutie, že zabíjať iných ľudí je za určitých podmienok možné.

V A Door to Ocean tento dar predpovedá vyslanec Malachite v rozhovore s jednou z hlavných postáv, Merwen: „Niekto sa s vami musí podeliť o túto lekciu […] možno Valedon… ale to bude bolestivé.“

Svet Joan Slonczewski je tvorený binárnym systémom planét – Shora a Valedon. Binarity sú hneď niekoľkonásobné; Valedon – pevnina, centralizovaná moc, jadrová energia, expanzívnosť, násilie a nerovnosť. Shora – oceán, nehierarchické usporiadanie, biotechnológie, uvedomelé fungovanie v lokálnom ekosystéme a radikálny pacifizmus. Valedonu a ďalším planétam v galaxii obývaných ľuďmi vládne „neomylný“ Patriarcha a Shora našťastie dlho zostávala slepou škvrnou tejto medziplanetárnej diktatúry. Aj keď Shoru obývajú výlučne ľudia ženského pohlavia, v opozícii tu nestoja muži a ženy, ale spoločnosť s rodovými rozdielmi a bez nich.

Tieto binarity Slonczewski stavia práve preto, aby mohli byť narúšané. Najdôležitejším nástrojom na ich prekračovanie je jazyk Zdieľateľok („Sharers“, ako sa medzi sebou obyvateľky Shory nazývajú), ktorý stiera rozdiel medzi subjektom a objektom. Namiesto milovať (koho/čo), napríklad povedia zdieľať lásku („loveshare“), namiesto učiť sa, zdieľať učenie („learnshare“). A Door into Ocean je o čosi dlhšou knihou ako Svet je les, les je svet a jej výraznú časť tvorí stupňujúce sa násilie Valanského velenia voči obyvateľkám Shory, smerujúce až k ich úplnému vyhladeniu. Odpoveďou je ich neutíchajúca a nenásilná rezistencia, aj keď sa o použití násilia voči Valanom na Zhromaždeniach Zdieľateľok vášnivo diskutuje a rôzne komunity Zdieľateľok sa rozhodujú autonómne. V každom prípade táto dystopická plocha textu ponúka priestor na to, aby sa ich jazyk a myslenie dostalo hlboko pod kožu. Skrz tento jazyk môžeme zdieľať úprimné nepochopenie násilia a postupne porozumieť aj Merwen, ktorá napriek všetkému verí, že je možné „zdieľať liečenie“ s Valanskými utláčateľmi.

V študijnej príručke, ktorú ku knihe Slonczewski napísal*a, sa dočítame, že „všetky udalosti z tejto knihy sú založené na skutočných historických udalostiach, v ktorých boli použité nenásilné metódy“. A Door into Ocean sa dá chápať aj ako manifest či príručka nenásilnej politickej akcie. Je teda pochopiteľné, že záver knihy Svet je les, les je svet bol pre Slonczewski sklamaním.

Oba texty si však veľmi vážim a považujem za podnetné, že sa podobné príbehy dopĺňajú a vstupujú do vzájomného dialógu. Rok po vydaní A Door into Ocean napríklad vychádza kniha Úsvit od Octavie Butler, v ktorej skrz stret s mimozemskou civilizáciu autorka uvažuje o hierarchiách a rode. Spolu s ďalšími autorkami a autormi pomáhajú vytvárať a upevňovať kultúrne kódy, vďaka ktorým sú spravodlivejšie svety o čosi predstaviteľnejšie.

Joan Slonczewski: A Door into Ocean. Avon Books, 1987.

Juraj Mydla

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: